Cztery nowe zakażenia koronawirusem w Treflu Gdańsk

Siatkówka
Cztery nowe zakażenia koronawirusem w Treflu Gdańsk
fot. Cyfrasport
Potwierdzone kolejne cztery przypadki SARS-CoV-2 - dotyczą 3 zawodników i 1 członka sztabu.

Trefl Gdańsk otrzymał wyniki kolejnych siedmiu testów na SARS-CoV-2. Badania przeprowadzane mieli zawodnicy i członkowie sztabu szkoleniowego, u których wystąpiły niepokojące objawy, jak gorączka, a także dwóch pracowników klubu, w przypadku których od ostatniego kontaktu z pierwszym z zakażonych siatkarzy minęło już 9 dni. Przebadanych trzech zawodników oraz jeden z członków sztabu szkoleniowego niestety otrzymali dodatnie wyniki, natomiast pozostali mają wyniki ujemne.

Podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych zawodników, u których stwierdzono SARS-CoV-2, ze względu na ochronę danych osobowych i dobro osobiste siatkarzy oraz członka sztabu szkoleniowego, klub nie podaje ich danych osobowych. Osoby z drużyny oraz sztabu szkoleniowego, których wyniki testów już znamy, zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, jak podwyższona temperatura.

Większość zawodników oraz członków sztabu szkoleniowego badania miało wykonywane w poniedziałek oraz dzisiaj, ponieważ sanepid przy ustalaniu terminu testu bierze pod uwagę ostatni kontakt z zakażoną osobą oraz okres inkubacji wirusa, a pierwszy zawodnik, u którego wykryto zakażenie ostatni raz na treningu w ERGO ARENIE był w poniedziałek. Jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, testy przeprowadzane są 7-9 dni po ostatnim kontakcie z zakażoną osobą. Wyniki testów poniedziałkowych i wtorkowych powinny być znane w środę lub czwartek. Wszyscy zawodnicy, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 czują się dobrze i są w domach. Dodatnie wyniki testów otrzymały także dwie osoby z najbliższego otoczenia dwóch pierwszych zawodników, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

 

- W drużynie sportowej zawodnicy trenują razem po 4-5 godzin dziennie, a dodatkowo spędzają wspólnie czas w szatni, więc mamy do czynienia z warunkami, w których wirus się bardzo łatwo rozprzestrzenia. Pamiętajmy, że zawodnicy podczas treningów mocno się pocą, grają często jedną piłką, cieszą się w grupach po udanych akcjach, zbierają się do okrzyku, wycierają pot z twarzy, czy dotykają tych samych przedmiotów bez ich dezynfekcji w trakcie treningu. Specyfika profesjonalnego uprawiania sportu sprawia, że jeśli zakażenie pojawi się u jednego z członków drużyny, są to warunki bardzo sprzyjające transmisji wirusa. Jednak poza zespołem oraz najbliższym otoczeniem zawodników to ryzyko jest zdecydowanie mniejsze. Warunki, w których najczęściej dochodzi do transmisji wirusa to kontakt bezpośredni w odległości mniejszej niż 1,5 m i bez maseczek – mówi Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Co istotne, jeden z członków sztabu szkoleniowego, który także ma codzienny i bliski kontakt z zawodnikami, otrzymał wynik testu ujemny. Również ujemne wyniki dostało już dwóch pracowników klubowego działu marketingu, którzy także od początku okresu przygotowawczego widzieli się z drużyną sześć razy.

Wyniki testów otrzymują już również stopniowo koszykarze i pracownicy Trefla Sopot, a także pracownicy hali ERGO ARENA. Wszystkie wyniki, które do tej pory zostały przekazane tym osobom przez sanepid, są ujemne. Te informacje mogą więc napawać optymizmem osoby spoza drużyny i sztabu szkoleniowego oraz najbliższego otoczenia zawodników, które miały przez ostatnie dwa tygodnie kontakt z zespołem.

Informacja Prasowa, MM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze