Magnus Carlsen Invitational: Magnus Carlsen, Jan Niepomniaszczi, Anish Giri i Peter Swidler w półfinale.

Magnus Carlsen, Jan Niepomniaszczi, Anish Giri i Peter Swidler awansowali do półfinału turnieju online Legends of Chess w szachach szybkich, czwartej edycji cyklu Magnus Carlsen Invitational, organizowanego przez norweskiego mistrza świata.

W 10-osobowym turnieju uczestniczy czterech wyróżniających się zawodników cyklu MCI oraz sześciu legendarnych szachistów, byłych mistrzów świata i czołowych graczy rankingu FIDE.

Po dziewięciu rundach Carlsen zgromadził 25 punktów meczowych i wyprzedził Rosjanina Niepomniaszczego - 20, Holendra Giriego - 18 i drugiego reprezentanta Rosji Swidlera - 14.

Kolejne miejsca zajęli: Wasyl Iwanczuk (Ukraina) – 13, Władimir Kramnik – 12, Borys Gelfand (Izrael) – 11, Liren Ding (Chiny) – 9, Viswanantha Anand (Indie) – 7 i Peter Leko (Węgry) - 6.

Niespodzianką jest odległa lokata Chińczyka Dinga, trzeciego szachisty aktualnego rankingu światowego, wyróżniającego się dotychczas w cyklu MCI. Jego niedyspozycję wykorzystał Swidler, awansując do czołowej czwórki.

Zawodnicy rozgrywają czteropartiowe mecze szachów szybkich w tempie 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch. W przypadku remisu 2:2 odbywa się dogrywka, tzw. armagedon (5 minut dla białych, które muszą wygrać, 4 minuty dla czarnych, którym do zwycięstwa w meczu wystarczy remis). Za zwycięstwo bez dogrywki zawodnik otrzymuje 3 pkt, w przypadku wygranej po armagedonie triumfator zdobywa 2 pkt, a pokonany – 1.

Od piątku czwórka półfinalistów zagra o końcowe zwycięstwo systemem pucharowym w czteropartiowych meczach do dwóch zwycięstw w podobnym tempie. Pary tworzą Carlsen ze Swidlerem i Niepomniaszczi z Girim.

Pula nagród w turnieju Legensd of Chess wynosi 150 tys. dol. Zwycięzca otrzyma 45 tys. Finał zaplanowano na 3-5 sierpnia.

Cykl Magnus Carlsen Invitational składa się z pięciu turniejów. Suma nagród wynosi 1 milion dolarów. W pierwszym (z pulą 250 tys. dol.) wzięło udział ośmiu arcymistrzów. Triumfował Carlsen przed Amerykaninem Hikaru Nakamurą oraz Dingiem i kolejnym reprezentantem USA Fabiano Caruaną.

W drugim - Lindores Abbey Rapid Challenge (150 tys. dol.) - wystartowało 12 arcymistrzów, wśród nich najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda. Zwyciężył Rosjanin Daniił Dubow przed Nakamurą, Carlsenem i Dingiem. Polak, który w pierwszej fazie pokonał m.in. Carlsena, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo nad mistrzem świara, i Dubowa, nie zakwalifikował się do ćwierćfinału i został sklasyfikowany na 11. miejscu.

W trzecim - Chessable Masters (150 tys. dol.) - triumfował Carlsen przed Girim, Niepomniaszczim i Dingiem.

Na zakończenie cyklu, w dniach 9–20 sierpnia, odbędzie się wielki finał z udziałem najlepszych zawodników z każdego turnieju i kwotą 300 tys. do podziału.