Znany maratończyk zawieszony za doping

Inne
Znany maratończyk zawieszony za doping
Fot. PAP
Maratończyk został zawieszony na cztery lata.

Marokański maratończyk El Mahjoub Dazz, zwycięzca w 2019 roku biegów w Pradze i Fukuoce, został zawieszony na cztery lata przez Athletics Integrity Unit (AIU) za nieprawidłowości, jakie wykryto w jego paszporcie biologicznym.

Athletics Integrity Unit (AIU) to niezależna organizacja międzynarodowa z siedzibą w Monako, powołana przez IAAF w celu zapewnienia uczciwości w lekkoatletyce, głównie poprzez walkę z dopingiem. Działa od kwietnia 2017.

 

Pierwszy test u 29-letniego Marokańczyka wykonano 9 maja 2019 roku w przeddzień jego zwycięstwa w Pradze. Później do 4 listopada 2019 wykonano u niego siedem kolejnych badań, ostatnie na prawie miesiąc przed wygraną 1 grudnia w Fukuoce.

 

"Z chronologii wydarzeń wynika, że różnice w wartościach PBA (paszportu biologicznego), są na tyle znaczne, iż wskazują na możliwość ujawnienia procederu dopingowego" - ocenił sprawę trybunał dyscyplinarny World Athletics wydając w piątek werdykt.

 

Zobacz też: Diamentowa Liga: W Brukseli bez kibiców

 

Kolegium ekspertów, które badało paszport biologiczny zawodnika, stwierdziło, że "bardzo wysokie jest prawdopodobieństwo, że opisane anomalie są wynikiem manipulacji krwią, a dokładniej sztucznego wzrostu masy czerwonych krwinek wiosną 2019 roku".

 

Kara 4-letniego zawieszenia Dazza wchodzi w życie 10 stycznia 2020 roku. Zawodnik ma 30 dni na odwołanie się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie 

mtu, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze