NBA: Dallas Mavericks z awansem do play-off, Bucks z porażką

Koszykarze Dallas Mavericks są już pewni awansu do play-off.

Koszykarze Dallas Mavericks mimo porażki z Phoenix Suns 115:117 w niedzielnym meczu ligi NBA zapewnili sobie awans do fazy play-off. Swój mecz rozegrało także Millwaukee Bucks, które w szlagierowym spotkaniu przegrało z Houston Rockets 116:120. Rozgrywki w trakcie pandemii koronawirusa odbywają się w zamkniętym ośrodku Disney World w Orlando.

W meczu Mavericks - Suns najwięcej, bo aż 30 punktów dla zwycięzców zdobył Devin Booker. Głównie dzięki niemu nominalni gospodarze odrobili 15-punktową stratę. Wspierali go Cameron Johnson - 19 pkt i 12 zbiórek oraz hiszpański rozgrywający Ricky Rubio - 20 pkt, 9 zb., 7 asyst. Było to drugie zwycięstwo Suns po wznowieniu rozgrywek, przerwanych z powodu pandemii koronawirusa.

W drużynie z Teksasu wyróżnili się dotychczasowi liderzy Słoweniec Luka Doncic - 40 pkt i 11 as. oraz Łotysz Kristaps Porzingis - 30 pkt i 8 zb. Ten drugi miał okazję dać drużynie zwycięstwo, ale jego rzut za trzy na cztery sekundy przed końcem był niecelny.

- Naszym celem był awans do play-off i osiagnęliśmy go. Teraz powinniśmy się starać wygrać każde spotkanie, jakie pozostało do rozegrania - powiedział po meczu Porzingis.

Mavericks, siódmy zespół Konferencji Zachodniej, cieszyli się z awansu do play-off po trzech latach przerwy, gdyż wcześniej w niedzielę zajmujący ósme miejsce Memphis Grizzlies przegrali u siebie z San Antonio Spurs 106:108 i już nie wyprzedzą ekipy z Arizony.

W miniony weekend w Orlando rozegrano też inne mecze ligi NBA.

W najciekawszym spotkaniu dnia najlepszy obecnie zespół ligi, lider Konferencji Wschodniej Milwaukee Bucks przegrał z czołową drużyną Zachodu Houston Rockets 116:120. Liderem "Rakiet" był Russell Westbrook, który uzyskał 31 pkt (w ostatnich 29 sekundach trafił cztery rzuty wolne) i osiem asyst, a James Harden dodał 24 pkt. "Kozłom" nie pomogła dobra gra Greka Giannisa Antetokounmpo - 36 pkt, 18 zb., 8 as. (był to jego 15. w sezonie mecz z dorobkiem minimum 30-15-5 w tych elementach gry), Khrisa Middletona - 27 pkt, 12 zb. i Brooka Lopeza - 23 pkt, 12 zb.

Mecz Houston - Bucks był także świętem Jamesa Hardena, który pobił aż dwa rekordy ligi NBA. Zawodnik Rockets jest aktualnie najlepszym leworęcznym punktującym w historii ligi oraz piątym najlepszym rzucającym za trzy. Liderem klasyfikacji trójek jest niepodzielnie Stephen Curry z Golden State Warriors.

W innych niedzielnych meczach Brooklyn Nets pokonali Washington Wizards 118:110, a Boston Celtics okazali się lepsi od Portland Trail Blazers 128:124.

W wygranym przez Orlando Magic 132:116 spotkaniu z Sacramento Kings kontuzji doznał skrzydłowy zespołu z Florydy Jonathan Isaac - pierwszy koszykarz, który nie klękał podczas hymnu amerykańskiego, gdy przed spotkaniami wznawiającymi sezon NBA w Disney World, zawodnicy demonstrowali w ten sposób solidarność z antyrasistowskim ruchem "Black Lives Matter".

Na 9 minut przed końcem czwartej kwarty Isaac zerwał więzadła krzyżowe w lewym kolanie, co oznacza dla niego koniec sezonu. W 32 dotychczasowych meczach notował średnio 11,9 pkt, 6,8 zb. i 2,3 bloki, grając ponad 28 minut.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią wszystkie mecze NBA odbywają się w Walt Disney World Resort w Orlando. Kluby aktualnie kończą spotkania sezonu zasadniczego, a pierwsze mecze rundy play-off mają się odbyć 17 sierpnia.