Diamentowa Liga: Mityng w Monako. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Inne
Diamentowa Liga: Mityng w Monako. Transmisja w Polsacie Sport Extra
Fot. PAP
Marcin Lewandowski bardzo liczy na start w mityngu Diamentowej Ligi w Monako. W tym miejscu pobił m.in. rekord Polski w 2017 roku.

Już w piątek rusza Diamentowa Liga. Pierwszy tegoroczny mityng międzynarodowej serii ruszy na stadionie w Monako. Wśród startujących wystąpi troje polskich biegaczy: Justyna Święty-Ersetic (400 m), Sofia Ennaoui (1000 m) i Marcin Lewandowski (1500 m). Będzie to międzynarodowy debiut całej trójki w tym sezonie. Transmisja mityngu w Monako w piątek o 20:00 w Polsacie Sport Extra.

Lekkoatleci bardzo długo musieli czekać na rozpoczęcie tegorocznej międzynarodowej rywalizacji. Plany pokrzyżowała im pandemia koronawirusa, która zamroziła wszelkie mityngi i nawet w pewnym sensie uniemożliwiała normalne treningi. Sezon będzie tym razem bardzo krótki, bo na dobrą sprawę zacznie się w połowie sierpnia i potrwa półtora miesiąca.

 

- Trzeba wycisnąć z tego sezonu, co się da - podkreślił Lewandowski.

 

On sam ostatnie tygodnie spędził w Sankt Moritz. W Szwajcarii czuje się bowiem najlepiej i w tym roku nie chciał zrezygnować z takiego zgrupowania. Ostatecznie był to jedyny obóz zagraniczny zorganizowany przez PZLA w trakcie pandemii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Fajdek, Swoboda i Święty-Ersetic na Memoriale Kusocińskiego

 

Lewandowski na razie nie wie, na co może liczyć. Ten start stanowi dla niego niewiadomą, ale zawodnik zapewnia, że jest w formie.

 

Monako jest jednym z jego ulubionych miejsc do startów. Tam zawsze biegał szybko - w 2017 roku poprawił nawet rekord Polski na dystansie 1500 m, ale od tego czasu wyśrubował go do wyniku 3.31,46. Ten czas osiągnął na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Dausze.

 

W piątek będzie miał z kim rywalizować. Na liście startowej są m.in. mistrz świata Kenijczyk Timothy Cheruiyot oraz norwescy bracia Filip i Jakob Ingebrigtsenowie.

 

W biegu na 400 metrów wystartuje Justyna Święty-Ersetic. Zawodniczka ma nadzieje na dobry debiut w tegorocznych zmaganiach.

 

- Bieżnia jest podobno odnowiona i bardzo szybka, dlatego liczę na dobry wynik - wskazała Święty-Ersetic.

 

- Wiem, że jestem w formie, ale już długo nie rywalizowałam i wtedy pojawia się niepewność. Cieszę się jednak, że wracamy do startów, bo bez tego lekkoatletyka nie ma sensu - powiedziała lekkoatletka.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szwedzki biegacz miał koronawirusa. Teraz pobił rekord kraju

 

Zawodniczka AZS AWF Katowice będzie miała okazję zmierzyć się m.in. z dwoma Amerykankami, które mają rekordy życiowe poniżej 50 sekund - Lynną Irby i Wadeline Jonathas.

 

Nowej rywalizacji nie może się doczekać także Sofia Ennaoui. Tym razem zacznie od biegania na nietypowym dystansie 1000 m, ale to dobre przetarcie przed startami na jej koronnych 1500 m.

 

Zawodniczka trenowana przez Wojciecha Szymaniaka w zeszłym sezonie walczyła bardziej z kontuzją niż z rywalkami. Zrobiła sobie długą przerwę, a przygotowania w dużej mierze spędziła w Polsce. W trakcie pandemii nie chciała wyjeżdżać za granicę. Tydzień temu zakończyła ostatni obóz w Zakopanem i teraz będzie chciała sprawdzić jego efekty.

 

W Monako zmierzy się m.in. z utytułowaną Brytyjką Laurą Muir i mistrzynią olimpijską na 1500 m Kenijką Faith Kipyegon.

 

Początek piątkowego mityngu ok. godz. 19.40.

 

W programie Diamentowej Ligi są tak naprawdę tylko cztery mityngi - Monako, Sztokholm (23 sierpnia), Rzym (17 września) i Dauha (25 września). Są też w planach zawody w Lozannie (2 września) i Brukseli (4 września), ale te dwa wydarzenia będą traktowane jako pokazowe. W Szwajcarii odbędą się na... ulicy.

 

Nie będzie też zawodów finałowych. W tym roku zrezygnowano także z klasyfikacji generalnej.

 

Transmisja mityngu Diamentowej Ligi w Monako w piątek o 20:00 w Polsacie Sport Extra.

PI, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze