Marcin Lewandowski i Paweł Fajdek na 96. PZLA Mistrzostwach Polski. Start w piątek

Inne
Marcin Lewandowski i Paweł Fajdek na 96. PZLA Mistrzostwach Polski. Start w piątek
Fot. Paweł Skraba
We Włocławku wystąpią między innymi Marcin Lewandowski i Adam Kszczot.

Od piątku do niedzieli we Włocławku odbędą się 96. PZLA Mistrzostwa Polski, czyli główna lekkoatletyczna impreza sezonu. Wystąpi w nich ponad pięciuset zawodników, a wśród nich znajdą się wszystkie największe lekkoatletyczne gwiazdy takie jak Marcin Lewandowski czy Paweł Fajdek.

Do walki o medale we Włocławku szykują się najwięksi polscy lekkoatleci, w tym Justyna Święty-Ersetic, która liczy na szczyt formy podczas swojej docelowej imprezy w tym roku. – Sezon zaczął się kilka dni temu i zaraz będzie się kończył. Wszystko jest na wariackich papierach, a mistrzostwa Polski są imprezą docelową. Mam nadzieję, że będę miała tam szczyt formy, choć wszystko w tym roku bardzo szybko się dzieje i dokładnie trudno jest to przewidzieć – mówi Święty-Ersetic, specjalistka w biegu na 400 metrów i ambasadorka Mistrzostw.

 

– Myślę, że wielu mieszkańców Włocławka, podobnie jak ja, już nie może doczekać się przyjazdu wszystkich gwiazd lekkiej atletyki do naszego miasta. Jesteśmy bardzo dumni, że w setną rodzinę pierwszych mistrzostw Polski najlepsi lekkoatleci przyjadą walczyć o medale na naszym pięknym stadionie – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

 

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Fajdek zmienił klub. Dołączył do innych gwiazd lekkiej atletyki

 

We Włocławku o medale walczyć będzie także Marcin Lewandowski, który niedawno pobił rekord Polski w biegu na dwa tysiące metrów. – Wiadomo, że tego dystansu we Włocławku nie będzie, ale mam na swoim koncie także trzy inne rekordy. Na mistrzostwach Polski jednak będzie całkowicie inne bieganie, niż na zwykłych mityngach. Nie należy się spodziewać nowych rekordów Polski, choć czasem tak bywa, ale raczej nie w naszym przypadku, bo na 800 i 1500 metrów rekordy są bardzo mocno wyśrubowane – mówi Lewandowski.

 

O złoto walczyć będzie także obrońca tytułu sprzed roku Paweł Fajdek, który właśnie poinformował o zmianie klubu. Czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem i obrońca tytułu mistrza Polski po wielu latach zamienia Agros Zamość na AZS AWF Katowice. Fajdek podkreśla, że jest bardzo zadowolony, iż na trybunach stadionu we Włocławku zasiądą kibice.

 

– Fajnie, że mamy możliwość mieć kibiców, bo to zawsze pomaga. Doping jest słyszalny i mamy dla kogo walczyć. Cieszę się, że zostało to odblokowane – mówi Fajdek, który o złoty medal rywalizować będzie z Wojciechem Nowickim. W tym roku podczas startów lepsze wyniki osiągał Nowicki, choć obaj nie poświęcają się na treningach tak, jak było to zaplanowane, gdy latem miały odbyć się igrzyska olimpijskie. Nowicki na przykład postanowił wykorzystać ten czas na zmianę techniki rzutu.

 

ZOBACZ TAKŻE: 96. PZLA Mistrzostwa Polski we Włocławku. Na liście startowej ponad pięciuset zawodników

 

– Poświęciliśmy sporo czasu na eksperymenty techniczne, by w roku olimpijskim nie tracić czasu na próby i eliminowanie błędów. To jedyne plusy zaistniałej sytuacji, bo rzecz jasna, wolałbym, żeby kalendarz startów odbywał się normalnym trybem – mówi zawodnik grupy InPost Athletic Team.

 

Organizatorzy mistrzostw – Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz miasto Włocławek i Lekkoatletyczny Klub Sportowy Vectra Włocławek – zadbali o bezpieczeństwo uczestników. Na stadionie będą m.in. specjalne bramki z systemem do dezynfekcji oraz komora dezynfekująca. Oczywiście kibice będą musieli zajmować miejsca na stadionie z zachowaniem wymaganego dystansu.

 

– Zapraszamy naszych kibiców na trybuny oraz do specjalnego lekkoatletycznego miasteczka, w którym dzieci i młodzież będą mogły sprawdzić sportowe umiejętności – dodaje Marian Nowakowski, dyrektor mistrzostw.

 

Memoriał Kusocińskiego: Michał Haratyk zwycięzcą rywalizacji kulomiotów

 

Z obecności kibiców – tak jak Fajdek – cieszy się Ewa Swoboda, najszybsza polska sprinterka, która jednak podkreśla, że bardzo uważa w bezpośrednich kontaktach ze swoimi fanami. – Mieszkam z babcią i nie wybaczyłabym sobie, gdybym gdzieś się zakaziła i naraziła ją na niebezpieczeństwo. Ale bardzo cieszę się z powrotu kibiców na trybuny. A moje sportowe plany na Włocławek? Chciałabym osiągnąć czas 11,15 – mówi Swoboda.

 

Zgodnie z obecnymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce, na trybunach może zasiąść około dwa i pół tysiąca kibiców, czyli tyle, ile wynosi połowa objętości trybun.

 

96. PZLA Mistrzostwa Polski Włocławek 2020 rozpoczną się w piątek, 28 sierpnia, o godz. 15.10 biegami eliminacyjnymi na 100 metrów mężczyzn i kobiet. Na godz. 16 zaplanowano ceremonię otwarcia, a już pierwszego dnia rozdanych zostanie dwanaście kompletów medali. Łącznie organizatorzy nagrodzą najlepszych zawodników w czterdziestu konkurencjach, a impreza zakończy się w niedzielę wieczorem najdłuższymi biegami kobiet i mężczyzn.

PI, informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze