MP w skokach przez przeszkody: Wojciech Wojcianiec obronił tytuł

Wojciech Wojcianiec

Wojciech Wojcianiec na koniu Chintablue obronił tytuł mistrza Polski seniorów w skokach przez przeszkody. Drugie miejsce zajął Jarosław Skrzyczyński na Chacco Amicor, brązowy medal, tak jak przed rokiem, zdobył Krzysztof Ludwiczak na Cros Blue. Zwycięzca jako jedyny zaliczył dwa bezbłędne przejazdy w finałowej rundzie, która został rozegrana w niedzielę. Jedyna kobieta w finałowej stawce Joanna Tłuszcz zajęła 8. miejsce.

W ubiegłorocznych mistrzostwach Polski nie wystartował Skrzyczyński, czyli obrońca tytułu i główny kandydat do złotego medalu. Wykorzystał to jeździec klubu KJ Melloni Horses i stanął na najwyższym stopniu podium. W tym roku szczecinianin także wymieniany był w gronie faworytów, tym bardziej, że w rozgrywanych w Jakubowicach zawodach zabrakło ubiegłorocznego wicemistrza kraju Michała Kaźmierczaka. Plany Wojcianieca chcieli pokrzyżować Skrzyczyński, Ludwiczak, Dawid Kubiak, czy też wielokrotny medalista mistrzostwa Polski, olimpijczyk z Aten i reprezentant kraju w zawodach Pucharu Świata Grzegorz Kubiak. Ten ostatni już w pierwszym nawrocie stracił jednak szansę na walkę o medale, zaliczając trzy zrzutki.

Jedynym jeźdźcem, który 12 przeszkód o wysokości 155 cm pokonał bezbłędnie był Wojcianiec. Do tego zrobił to w niezłym czasie, 15 skoków na dystansie 480 metrów oddał w niespełna 75 sekund. Skrzyczyńskiemu zajęło to pół sekundy więcej, w dodatku na jednej przeszkodzie stracił punkty. Późniejszy brązowy medalista zaliczył trzy błędy.

W finałowym nawrocie wystartowała czołowa dziewiątka jeźdźców, z których tylko trzech zaliczyło bezbłędny przejazd. To ci, którzy później stanęli na podium. 10 przeszkód o wysokości 155 cm, oddając 12 skoków, najszybciej pokonał Wojcianiec, zawodnik, który jeszcze niedawno szlifował formę na występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Po przejeździe mógł cieszyć się z drugiego z rzędu tytułu mistrza Polski i nagrody w wysokości 18,5 tysiąca złotych. Z czołowej trójki najdłużej parkur pokonywał Skrzyczyński, ale obronił drugą pozycję. Oprócz srebra otrzymał 14 tysięcy złotych. Premia dla brązowego Ludwiczaka to 10 tysięcy.