Tour de France: Tadej Pogacar wygrał na Grand Colombier. Primoz Roglic liderem

Słoweńcy potwierdzają, że mają duży apetyt na końcowy triumf w Tour de France

Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wygrał trudny, górski etap Tour de France z metą na Grand Colombier. Tuż za nim linię mety minął prowadzący w wyścigu jego rodak Primoz Roglic. Sporą stratę poniósł ubiegłoroczny zwycięzca Kolumbijczyk Egan Bernal (Ineos Grenadiers).

Trzecie miejsce zajął w niedzielę Richie Porte (Trek-Segafredo), który próbował zaatakować 200 metrów przed metą. Duet Słoweńców nie dał mu jednak szans i Australijczyk przyjechał pięć sekund za nimi.

Ze stratą 7.20 do zwycięzcy dotarli na metę Bernal i Michał Kwiatkowski, który przez wiele kilometrów próbował pomagać liderowi zespołu Ineos Grenadiers "holując" go na finałowym podjeździe.

W klasyfikacji generalnej po 15. etapach Roglic wyprzedza o 40 sekund Pogacara oraz o 1.34 Kolumbijczyka Rigoberto Urana (EF Pro Cycling).

Niedzielny etap był popisem ekipy Jumbo-Visma, która na podjeździe na Grand Colombier narzuciła tak mocne tempo, że kilku zawodników z czołówki, w tym uważany za jednego z kandydatów do końcowego zwycięstwa Bernal, poniosło duże straty. Roglic potwierdził natomiast znakomitą dyspozycję i choć jego 21-letni rodak Pogacar zmniejszył stratę do lidera do 40 sekund, pozostali groźni rywale stracili do niego cenne sekundy.

Dokładnie tydzień temu, przed pierwszym w wyścigu dniem przerwy, podwójnym zwycięstwem Słoweńców zakończył się etap z Pau do Laruns. Wtedy również Pogacar wygrał, a Roglic zdobył żółtą koszulkę lidera.

Z marzeniami o drugim zwycięstwie w "Wielkiej Pętli" musi się już pożegnać Bernal. Tym samym klęskę poniosła taktyka zespołu Ineos, który skoncentrował wszystkie siły na pomaganiu Kolumbijczykowi i w efekcie nie ma żadnego kolarza w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej.