"Projekt Wojownik" z weteranami w Choszcznie

Sporty walki
"Projekt Wojownik" z weteranami w Choszcznie
fot. Materiały prasowe
Przed nami kolejna edycja programu "Projekt Wojownik".

W Choszcznie weteranów sprawdzi Gracjan Szadziński - świetny bokser, zawodnik największej polskiej federacji mieszanych sportów walki KSW, na co dzień trenujący w słynnym klubie Berserkers.

Gracjan Szadziński poprowadzi zajęcia dla weteranów w ramach 26. odsłony „Projektu Wojownik”, który odbędzie się 22 i 23 września br. w Choszczeńskim Dywizjonie Artylerii Samobieżnej. Gospodarzem spotkania są 12 Brygada Zmechanizowana oraz 14. Zachodniopomorska Brygada OT.

 

Szadziński wywodzi się przede wszystkim z boksu. W tej dyscyplinie stoczył prawie 100 pojedynków, siedmiokrotnie stawał do walki w formule K-1. Jest medalistą Pucharu Polski, Mistrzostw Polski, turniejów rangi krajowej oraz międzynarodowej zarówno w boksie jak i K-1.

 

Gracjan Szadziński zadebiutował w MMA w 2013 roku. Od 2017 roku związany jest z federacją KSW, w której stoczył 5 walk w kategorii lekkiej. Za pojedynek z Kamilem Szymuszowskim w 2017 roku został wyróżniony nagrodą „występ wieczoru”, natomiast w 2018 roku otrzymał prestiżową nagrodę Heraklesa w kategorii nokaut roku za walkę Paulem Redmondem, który związany był wcześniej z UFC.

 

Ma za sobą 12 walk zawodowych w MMA. Ośmiokrotnie zwyciężał w oktagonie, w tym sześć razy przez nokaut.

 

Zajęcia odbędą się zgodnie z ostatnimi zaleceniami resortu zdrowia oraz z ograniczeniami wprowadzonymi w jednostce wojskowej w związku z koronawirusem.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni.

Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

 

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa przy współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

KN, Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie