Tauron Liga: Energa MKS Kalisz – wyłącznie polskie zawodniczki w składzie

Siatkówka
Tauron Liga: Energa MKS Kalisz – wyłącznie polskie zawodniczki w składzie
fot. Cyfrasport
Trener Jacek Pasiński.

W Kaliszu przyjęto nową strategię. Energa MKS będzie oparta wyłącznie o polskie siatkarki, które będą miały okazję wypromowania się w Tauron Lidze. – W ten sposób wspieramy też polską siatkówkę – powiedział trener Jacek Pasiński. Nowa filozofia funkcjonowania klubu dotyczy również sekcji piłki ręcznej, gdzie drużyna została oparta wyłącznie o krajowych zawodników. Oba zespoły są prowadzone przez polskich trenerów.

Trener Pasiński jest zadowolony ze składu, choć jak zaznaczył, dopiero gra o ligowe punkty zweryfikuje siłę Energi MKS.

 

– My w tej trudnej sytuacji w dobie pandemii koronawirusa chcemy iść polską drogą, chcemy wspierać polskie firmy i też polską siatkówkę i polskie zawodniczki. Chcemy, by te młode dziewczyny miały gdzie się ogrywać. Czas pokaże, jak mocną drużynę zbudowaliśmy. Mamy wysokie aspiracje, ale nie będziemy wydawać pieniędzy na transfery, a także opłaty transferowe do CEV, FIVB i krajowych federacji tylko po to, żeby kolejna siatkarka z zagranicy mogła się u nas wypromować i po roku pójść do lepszej ligi – tłumaczył strategię klubu Pasiński.

 

W porównaniu do poprzedniego sezonu, w składzie Energi MKS doszło do wielu zmian, pozostało tylko pięć zawodniczek. W związku z przyjęciem nowej strategii, pożegnano się z wszystkimi zagranicznymi zawodniczkami: z Amerykanką Hilary Reynolds oraz Serbkami Adelą Helic, Jovaną Vesovic i Ljubica Kecman. Oferty innych klubów wybrały: Klaudia Kulig (DPD Legionovia Legionowo), Adrianna Szady (d. Budzoń) i Małgorzata Jasek (obie #Volley Wrocław), Katarzyna Wawrzyniak (Stal Bielsko-Biała), a Anna Miros zakończyła karierę.

 

Zobacz także: Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz – marzenia o fazie play-off

 

Klub z południowej Wielkopolski pozyskał m.in. Magdalenę Damaske (DPD Legionovia Legionowo), Monikę Gałkowską, znaną wcześniej pod nazwiskiem Bociek (ŁKS Commercecon Łódź), Ewelinę Polak (Grupa Azoty Chemik Police), Patrycję Chrzan (AZS Politechnika Gliwice), Oliwię Bałuk (E.Leclerc Radomka Radom), Karolinę Bednarek (ENEA PTPS Piła).

 

– Mam nadzieję, że po kolejnym sezonie, te proporcje się zmienią, zostanie 10–11 zawodniczek, a dojdą trzy–cztery. Wiadomo, że pieniądz rządzi światem. Zawodniczka z Kalisza, jeśli dostanie ofertę z Chemika, Developresu czy ŁKS, to z pewnością ona będzie lepsza od naszej. Musimy się z tym pogodzić, nie jesteśmy potentatem finansowym. Może kiedyś nim będzie i wówczas to my będziemy rozdawać karty – stwierdził szkoleniowiec.

 

W trakcie przygotowań do nowego sezonu kaliszanki rozegrały wiele meczów kontrolnych, m.in. z #Volley Wrocław (3:1 i 2:2), Grot Budowlani Łódź (3:2), ŁKS Commercecon Łódź (1:3), kadrą juniorek (3:1 i 2:2), z Pałacem Bydgoszcz (4:0, 1:3). Podopieczne Pasińskiego wygrały też turniej towarzyski w Świeciu.

 

– Generalnie jestem bardzo zadowolony z okresu przygotowawczego. To jest zespół walczący, daje dużo pozytywnej energii na parkiecie, dzięki temu było widać, że to "ciągnie" zespół do góry. Z tym hurraoptymizmem byłbym jednak ostrożny. W sobotę gramy z PTPS Piła, w turnieju z nimi wygraliśmy, ale liga, a springi to zupełnie coś innego. Ten zespół będzie kształtował się w trakcie rozgrywek. Mamy dużo nowych, młodych zawodniczek, dlatego też zaplanowaliśmy tyle gier kontrolnych, żeby to wszystko nam się dotarło – tłumaczył.

 

Szkoleniowiec ostrożnie wypowiada się o oczekiwaniach związanych z nowym sezonem. Nie mówi o konkretnym miejscu w tabeli.

 

– Nie rozmawiamy o celach w tym roku. Mówimy o tym, żeby grać siatkówkę, która sprawi frajdę i nam, i kibicom i to jest nasz cel podstawowy. Wierzę, że jak wszelkie obostrzenia zostaną zniesione, to wówczas uda nam się wypełnić naszą halę do ostatniego miejsca. I to będzie nasz największy sukces. Wyniki nie są sprawą drugorzędną, ale nie są też najważniejsze, choć ja, jako trener i zawodniczki będziemy z nich rozliczani – podsumował Pasiński.

Skład Energi MKS Kalisz na sezon 2020/21:

rozgrywające: Ewelina Polak, Patrycja Chrzan, Zofia Szczotkiewicz;
przyjmujące: Oliwia Bałuk, Zuzanna Szperlak, Magdalena Damaske, Julia Papszun;
atakujące: Monika Gałkowska, Julia Szczurowska;
środkowe: Monika Ptak, Karolina Bednarek, Weronika Centka, Marta Budnik;
libero: Julia Mazur, Justyna Łysiak.

 

Trener: Jacek Pasiński.

RM, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie