Tauron Liga: Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz – marzenia o fazie play-off

Siatkówka
Tauron Liga: Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz – marzenia o fazie play-off
fot. Cyfrasport
Trener Piotr Matela.

Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz to drużyna, która rywalizację w najwyższej klasie rozgrywkowej rozpocznie już po raz 29 w historii. W sezonie 2020/21 siatkarki z grodu nad Brdą będą walczyły o jak najwyższą pozycję, myślami wszyscy są przy fazie play-off.

– Przed rozpoczęciem sezonu cele każdego sportowca są takie same, by grać o najwyższe cele. Chcemy być w ósemce i zagrać w play-off, więc przede wszystkim musimy wygrywać wszystko, co jest do wygrania, a tym silniejszym starać się urywać punkty. Będzie to jednak wyjątkowy sezon z uwagi na trwającą pandemię, więc musimy być gotowi na różne scenariusze. Mam nadzieję, że wszyscy zdrowo rozpoczniemy i zakończymy sezon – powiedział prezes bydgoskiego klubu Piotr Makowski.

 

Kadra bydgoskiego Pałacu to niezmiennie połączenie doświadczenia i młodości. Podczas trwającej kilka miesięcy przerwy w rozgrywkach zespół opuściło sześć zawodniczek. Siedem siatkarek miało ważne kontrakty, a nowych twarzy jest pięć.

 

Zobacz także: Grot Budowlani Łódź – najmłodszy zespół nowego sezonu

 

Jedną z nich jest 97-krotna reprezentantka Francji, uczestniczka mistrzostw Europy w 2019 roku Alexandra Dascalu. 29-letnia siatkarka wraz z Eweliną Żurowską będą stanowiły podstawę ataku Pałacu Bydgoszcz. Dascalu ma nadzieję na ciekawy sezon, który pozwoli jej rozwinąć jeszcze bardziej jej umiejętności.

 

– Myślę, że rozgrywki w Polsce bardzo się różnią od tego, z czym miałam do czynienia w mojej dotychczasowej karierze. W Tauron Lidze gra dużo wysokich i silnych zawodniczek, więc wierzę, że grając tutaj będą mogła rozwinąć moje umiejętności. Gra w Polsce jest dla mnie wyzwaniem i jestem nim bardzo podekscytowana – mówiła Francuzka tuż po podpisaniu umowy z Pałacem.

 

Doświadczenie to z pewnością spora zaleta aktualnej wicemistrzyni Polski, grającej na pozycji środkowej, Magdaleny Hawryły. Siatkarka na zmianę otoczenia zdecydowała się po sześciu latach spędzonych w zespole Developres SkyRes Rzeszów.

 

– Wybrałam Pałac Bydgoszcz, ponieważ jest to solidny i profesjonalny klub. Koleżanki, z którymi rozmawiałam, a które grały tutaj wcześniej, polecały i chwaliły zarówno samą atmosferę zespołu, jak i wszystko co dzieje się wokół. Ponadto podoba mi się styl, jaki prezentował Pałac w poprzednich sezonach. Jest to szybka, nowoczesna siatkówka, wykorzystywane jest dużo środka, co mi osobiście bardzo się podoba. Mam nadzieję, że wniosę dużo pozytywnej energii i wolę walki, której mi nie brakuje. Wierzę, że to pomoże Pałacowi w walce o wyższe cele. Chcemy dojść jak najwyżej, najlepiej do pierwszej czwórki – przyznała Hawryła.

 

Po siedmiu latach do Bydgoszczy wróciła Emilia Mucha. 23-letnia przyjmująca grała już w Pałacu w latach 2010–13. Skład uzupełniają młode zawodniczki: 22-letnia rozgrywająca Agata Michalewicz i wychowanka miejscowego klubu, 18-letnia Paulina Reiter. Trenerem pozostaje Piotr Matela, a jego asystentem jest Jakub Tęcza.

 

Okres przygotowawczy był dla siatkarek Pałacu pracowity. Część zespołu wzięła udział pierwszym w historii letnim turnieju "PreZero Grand Prix". Bydgoszczanki zwyciężyły, pokonując w finale #VolleyWrocław 2:0. Wcześniej w drodze po złoto wygrały dwa z trzech spotkań eliminacyjnych, a w półfinale pokonały Grot Budowlanych Łódź.

 

Wygraną podopieczne trenera Mateli zakończyły także rozegrany we własnej hali turniej towarzyski, pokonując Eneę PTPS Piła i beniaminka tegorocznych rozgrywek Jokera Świecie. Podobny turniej rozegrano na boisku w Świeciu. Tam Pałac zajął drugie miejsce ulegając tylko drużynie Energi MKS Kalisz. Kończący przygotowania do sezonu dwumecz z tym ostatnim zespołem wypadł na remis.

 

– Cieszymy się, że wygraliśmy tą letnią ligę, gdzie dziewczyny naprawdę świetnie współpracowały. Musimy jednak teraz przełożyć to na grę w lidze halowej. Tym bardziej, że obserwując naszych ligowych rywali, widzimy wzmocnienia choćby w Radomiu czy Kaliszu. Z tym ostatnim udało nam się raz wygrać 3:1, co napawa nas optymizmem. Najważniejsze jednak, by wszyscy byli zdrowi, a przy takim założeniu możemy być pewni, że sezon będzie ciekawy – powiedział Makowski.

 

Pierwsze spotkanie nowego sezonu Pałac rozegra na wyjeździe 21 września, a rywalem będzie E.Leclerc Moya Radomka Radom. Inauguracja ekstraklasy siatkarek w Bydgoszczy odbędzie się kilka dni później, a przeciwnikiem będzie Enea PTPS Piła.

Skład drużyny Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz na sezon 2020/21:

rozgrywające: Magdalena Mazurek, Agata Michalewicz;
przyjmujące: Regiane Bidias (Brazylia), Ewelina Żurowska, Natalia Lijewska, Emilia Mucha;
atakujące: Alexandra Dascalu (Francja), Paulina Reiter;
środkowe: Magdalena Hawryła, Marta Ziółkowska, Kinga Różyńska;
libero: Monika Jagła, Julia Reszelewska.

 

Trener: Piotr Matela.

RM, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie