Polscy siatkarze zdobyli srebrny medal MŚ 2022. Triumf Włochów w katowickim Spodku

Polska przegrała z Włochami w finale siatkarskich MŚ.

Reprezentacja Polski przegrała z Włochami 1:3 w finale mistrzostw świata siatkarzy 2022 rozegranym w Katowicach. Siatkarze z Italii wywalczyli tytuł najlepszej drużyny globu po raz czwarty w historii. Trzecie miejsce w turnieju zajęła Brazylia, która pokonała Słowenię 3:1.

Początek meczu był wyrównany (10:10), ale w środkowej części seta przewagę uzyskali Włosi (14:16, 15:18). Po asie serwisowym Alessandro Michieletto, gospodarze przegrywali 17:21. Nie podłamali się jednak, tylko błyskawicznie zabrali się do odrabiania strat i dopięli swego po punktowej zagrywce Mateusza Bieńka (21:21). W końcówce Polacy dominowali na parkiecie i wygrali cztery ostatnie akcje seta. Skuteczne ataki Łukasza Kaczmarka, Bartosza Kurka i Aleksandra Śliwki oraz blok przyniosły decydujące punkty (25:22).

Fatalna końcówka pierwszej partii nieco zdeprymowała Włochów, którzy kolejnego seta rozpoczęli od falstartu (3:0). Szybko jednak odrobili straty (7:7) i rozpoczęła się wyrównana walka obu ekip. Polacy mieli problemy w przyjęciu, co przekładało się na skuteczność w ataku. Na przestrzeni seta Polacy kilka razy uzyskiwali dwa, trzy oczka przewagi (12:10, 16:13), ale za każdym razem siatkarze Italii niwelowali te straty. Podobnie było w końcówce, gdy wyrównali na 20:20 , gdy asem popisał się Simone Giannelli. Końcówka pod dyktando Włochów, którzy wygrali pięć z sześciu ostatnich akcji. Simone Anzani skutecznym atakiem ustalił wynik na 21:25.

W trzeciej odsłonie Polacy znów uzyskali przewagę na początku (7:4), znów jednak szybko ją roztrwonili. Dobra praca siatkarzy Italii w polu serwisowym dała im przewagę w tej partii. W środkowej części seta przejęli inicjatywę (11:13, 15:19), a końcówka przebiegała już pod ich dyktando. Dwanaście ostatnich akcji seta to zaledwie jedna skończona akcja przez Polaków i dwa błędy rywali, reszta punktów poszła na konto Włochów. Anzani zamknął seta skutecznym atakiem (18:25).

Po wyrównanym początku czwartego seta (6:6), Włosi szybko odskoczyli, wygrywając cztery akcje z rzędu (6:10). Nadzieję w serca polskich kibiców wlały asy serwisowe Kurka (10:13), Bieńka (13:16) i Tomasza Fornala (16:19), ale Włosi utrzymywali dystans. W końcówce walka punkt za punkt niewiele gospodarzom dała, tym bardziej, że popełniali sporo błędów. Zepsuta zagrywka Polaków dała reprezentacji Włoch decydujący punkt (20:25).

Skrót finału MŚ siatkarzy 2022 Polska - Włochy:

Najwięcej punktów: Aleksander Śliwka (12), Kamil Semeniuk (11) – Polska; Daniele Lavia (19), Alessandro Michieletto (14), Yuri Romanò (13) – Włochy.

Polscy siatkarze mają w swej kolekcji trzy złote i dwa srebrne medale mistrzostw świata. Pierwszy raz wygrali w 1974 roku w Meksyku (trener Hubert Wagner); triumfowali również w dwóch poprzednich turniejach – w 2014 w Polsce (trener Stéphane Antiga) oraz w 2018 we Włoszech i Bułgarii (trener Vital Heynen). Pierwsze srebro wywalczyli w 2006 roku, podczas MŚ w Japonii (trener Raúl Lozano).

Siatkarze reprezentacji, którzy zdobyli srebrny medal MŚ 2022:

Reprezentacja Włoch złoty medal mistrzostw świata wywalczyła po raz czwarty w historii. Trzy poprzednie tytuły wywalczyli siatkarze określani jako "pokolenie siatkarskich fenomenów" w latach 1990, 1994 i 1998. Po pierwszy medal w historii Włosi sięgnęli w 1978 roku, gdy organizowali mistrzostwa – zdobyli wówczas srebro.

Polska – Włochy 1:3 (25:22, 21:25, 18:25, 20:25)

Polska: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal. Trener: Nikola Grbić.

Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Simone Anzani – Fabio Balaso (libero) oraz Riccardo Sbertoli, Roberto Russo. Trener: Ferdinando De Giorgi.

Sędziowie: Juraj Mokry (Słowacja), Vladimir Simonovic (Szwajcaria).