Kenijski biegacz uciekł przed kontrolą antydopingową, został zdyskwalifikowany

Inne
Kenijski biegacz uciekł przed kontrolą antydopingową, został zdyskwalifikowany
Fot. PAP
Według świadków, Patrick Siele na wieść o kontroli antydopingowej przeskoczył przez płot ośrodka, w którym wówczas trenował.

Kenijski biegacz Patrick Siele został zdyskwalifikowany na trzy i pół roku, ponieważ uciekł przed kontrolerami próbującymi pobrać od niego próbki do badań antydopingowych. Według świadków, sportowiec przeskoczył przez płot ośrodka, w którym wówczas trenował.

Do zdarzenia doszło 18 grudnia ubiegłego roku w mieście Kapsabet w zachodniej Kenii. Okres kary liczony jest od 16 marca 2020.

 

Początkowo zawodnika zdyskwalifikowano na cztery lata, ale później zajmująca się walką z dopingiem w lekkoatletyce Athletics Integrity Unit (AIU) skróciła karę do trzech i pół roku, ponieważ Siele nie zwlekał z przyznaniem się do winy.

 

Joanna Jóźwik: Igrzyska powinny się odbyć mimo pandemii

 

- Wzięto pod uwage, że to była pierwsza kontrola tego zawodnika poza zawodami, a braki w jego antydopingowej edukacji mogły przyczynić się do niewłaściwego zachowania tego dnia - napisano w komunikacie AIU.

 

Armand Duplantis: Teraz ludzie przestaną mnie pytać o rekord świata

 

W ostatnich latach za doping zdyskwalifikowano także innych Kenijczyków. Taki los spotkał m.in. mistrza olimpijskiego na 1500 m z 2008 roku Asbela Kipropa, triumfatorkę maratonów w Bostonie i Chicago Ritę Jeptoo czy złotą medalistkę igrzysk w 2016 roku w maratonie Jemimę Sumgong.

PI, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze