PKO BP Ekstraklasa: Pierwsze zwycięstwo Stali Mielec

Radość piłkarzy Stali Mielec po strzeleniu gola z rzutu karnego przez Macieja Domańskiego.

Beniaminek PKO BP Ekstraklasy, PGE FKS Stal Mielec pokonał w poniedziałkowym spotkaniu na własnym stadionie Piasta Gliwice 3:2. Było to pierwsze ligowe zwycięstwo dwukrotnych mistrzów Polski w tym sezonie.

Przez pierwszy kwadrans niewiele ciekawego działo się na murawie, ale było gorąco na trybunach. Miejscowi fani wywołali zamieszki gdyż - jak potem głośno skandowali - nie spodobało im się zachowanie ochroniarzy (według nieoficjalnych informacji ci nie chcieli wpuścić na obiekt nietrzeźwych osób). Na szczęście ich postawa nie zmusiła sędziego do przerwania spotkania.

Mielczanie objęli prowadzenie w 21. minucie. Wówczas Maciej Domański wykorzystał rzut karny. Powodem jego podyktowania był faul Mikkela Kirkeskova na Macieju Urbańczyku.

Drużyna z Górnego Śląska wyrównała cztery minuty po przerwie. Wówczas celną "główką" popisał się były gracz Stali, Michał Żyro. To pierwszy gol w tym sezonie gliwiczan w rozgrywkach ekstraklasy. W momencie zdobycia gola gliwicki piłkarz nie grał już przeciwko bratu. Mateusz Żyro zszedł bowiem z murawy, z powodu kontuzji w 40. minucie.

W 54. min. gliwiczanie wykorzystali kontrę i było 1:2. Jednak gospodarze błyskawicznie na to odpowiedzieli. Po wznowieniu gry ze środka boiska w sytuacji sam na sam z Frantiskiem Plachem znalazł się Mateusz Mak i pokonał go.

W 60. min. o szczęściu mogli mówić zawodnicy z Podkarpacia, gdyż po strzale Dominika Steczyka piłka odbiła się od słupka.

Gola na wagę trzech punktów Mateusz Mak zdobył na 10 minut przed końcem spotkania. Wykorzystał on świetne podanie Krystiana Getingera.

Kibice Stali musieli długo czekać na drugi mecz ekstraklasy w tym sezonie rozegrany w Mielcu. Poprzedni odbył się 28 sierpnia. Wówczas mielczanie przegrali z Górnikiem Zabrze 0:2.

PGE FKS Stal Mielec – Piast Gliwice 3:2 (1:0)

PGE FKS Stal: Rafał Strączek - Marcin Flis (73. Martin Sus), Mateusz Matras, Mateusz Żyro (40. Wojciech Błyszko), Krystian Getinger - Mateusz Mak, Kamil Kościelny, Maciej Urbańczyk, Grzegorz Tomasiewicz (81. Damian Pawłowski), Maciej Domański (81. Robert Dadok) - Andreja Prokic (73. Paweł Tomczyk).
Piast: Frantisek Plach - Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov - Martin Konczkowski (84. Bartosz Rymaniak), Patryk Lipski, Kristopher Vida, Tomasz Jodłowiec (35. Patryk Sokołowski), Jakub Holubek (84. Tiago Alves) - Dominik Steczyk (77. Arkadiusz Pyrka), Michał Żyro.

Bramki: 1:0 Maciej Domański (21–karny), 1:1 Michał Żyro (49–głową), 1:2 Dominik Steczyk (54), 2:2 Mateusz Mak (55), 3:2 Mateusz Mak (80).

Żółte kartki: Martin Konczkowski, Patryk Sokołowski, Jakub Czerwiński (Piast).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbok). Widzów: 3 420.