Media w USA: Dziś Iga Świątek razem z Graf, Evert i Williams. Co dalej?

Tenis
Media w USA: Dziś Iga Świątek razem z Graf, Evert i Williams. Co dalej?
fot. PAP/EPA
Od triumfu Igi Świątek minęło już kilka dni, ale media (nie tylko sportowe) w Stanach Zjednoczonych ciągle komentują zwycięstwo 19-letniej Polki w Paryżu.

Od triumfu Igi Świątek minęło już kilka dni, ale media (nie tylko sportowe) w Stanach Zjednoczonych ciągle komentują zwycięstwo 19-letniej Polki w Paryżu. Zapraszam do przeglądu najciekawszych - komentatorzy doceniają nie tylko umiejętności Świątek, ale także znaczenie zespołu, który tenisistka zebrała wokół siebie.

- Nie można przypadkowo wygrać Roland Garros w tak dominujący sposób - Świątek przegrała tylko 28 gemów, i jest w elitarnej grupie razem ze Steffi Graf, Chris Evert czy Sereną Williams - pisze "The New York Times", zastanawiając się jak dalej będzie wyglądała jej kariera.

 

"THE NEW YORK TIMES": Dla Nadala i Światek kluczem do wygrania w Paryżu było “życie chwilą”

 

Dziennikarze “NYT”, podobnie jak CNN, sporo piszą na temat siły psychicznej polskiej tenisistki, ale analizują także co czeka Igę w przyszłości, zwracając uwagę, że nie ma gwarancji kolejnych sukcesów. - Świątek będzie się teraz przygotowywać do styczniowego Australian Open, ale trudno gwarantować, jak potoczy się jej kariera. W 2017 roku Jelena Ostapenko, krótko po ukończeniu dwudziestego roku życia, też wygrała na kortach im. Rolanda Garrosa, ale od tego czasu wypadła z pierwszej dziesiątki rankingu. Bianca Andreescu zwyciężyła w 2019 w US Open w Nowym Jorku w swoim zaledwie czwartym występie w turnieju Wielkiego Szlema teraz praktycznie nie występowała w turniejach z powodu kontuzji i przerwy spowodowanej pandemią. Wydaje się, że Światek ma wszystkie atuty by dobrze sobie radzić - z jej mieszaniną siły, wyczucia piłki i dobrego poruszania się po korcie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Iga Świątek wróciła do Polski. Po drodze był przystanek w Austrii 

 

Nie można przypadkowo wygrać Roland Garros w tak dominujący sposób - Świątek przegrała tylko 28 gemów, i jest w elitarnej grupie razem ze Steffi Graf, Chris Evert czy Sereną Williams. Czy Polka jest następną z wielkich tenisistek, czy złapała formę w idealnym czasie, biorąc pod uwagę, że w turnieju nie wystąpiła Ashley Barty i Naomi Osaka, a Williams wycofała się już po pierwszej rundzie?

 

- Bardzo trudno na to pytanie odpowiedzieć - zastanawia się Sven Groeneveld , trener dwóch tenisistek, które wygrywały Wielkiego Szlema na kortach w Paryżu: Any Ivanovic i Marii Szarapowej. - Oceniając tylko jej tenisowe umiejętności, Świątek potrafi zagrać wszystko, ale nadejdą momenty, że rywalki będą lepiej wiedziały jak z nią grać. Powinna być solidną zawodniczka pierwszej dziesiątki rankingu przez następne pięć lat. Jej przewaga? Ma psychologa, który pomoże dać sobie radę z takim zmieniającym życiem czy wydarzeniami.

 

CNN: Sportowy psycholog pomógł nastolatce Idze Świątek wygrać pierwszy turniej wielkiego Szlema

 

Temat znaczenia pracy Polki z psychologiem nie tylko w przyszłości, ale także przed i w trakcie Roland Garros porusza CNN. - Praca nad sobą, siłą mentalną to długi proces. Bardzo mi to pomogło podczas całego turnieju, a szczególnie po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Z Darią Abramowicz pracowałyśmy przez ostatnie tygodnie nad obniżeniem moich oczekiwań, powrocie do podstaw i koncentrowaniu się na tym, żeby tenis sprawiał mi radość. Nie tylko bardzo mi w tym pomogła, ale także pomogła rozwinąć się jako sportowiec i człowiek - mówi cytowana przez CNN Świątek podając przykład wygranego w czwartej rundzie meczu z Simoną Halep. - Wcześniej miałam problem z udźwignięciem presji - na treningach grałam świetnie, ale podczas meczów nagle było znacznie gorzej. Podczas Roland Garros nareszcie zrozumiałam, że jeśli będę mentalnie odpowiednio przygotowana, to dam sobie radę.

 

Zobacz także: Iga Świątek wygrała French Open! Największy sukces w historii polskiego tenisa

Abramowicz podróżuje z nastolatką na wiele turniejów, ale także pracuje z czołowymi sportowcami polskich drużyn reprezentacyjnych. Podczas wrześniowego wywiadu dla WTA, Abramowicz powiedziała, że młodsza generacja sportowców wydaje się bardziej komfortowa mówiąc o swoim zdrowiu psychicznym. - Z Igą bardzo cenię fakt, że pomimo młodego wieku ma tak szeroki światopogląd. Doceniam to i bardzo respektuję.

Przemek Garczarczyk z Chicago, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze