Giro d'Italia: Ulissi wygrał etap, Almeida powiększa przewagę

Diego Ulissi (UAE Team Emirates).

Włoch Diego Ulissi (UAE Team Emirates) wygrał w miejscowości Monselice koło Padwy 13. etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. Drugie miejsce zajął Portugalczyk Joao Almeida (Deceunick-Quick Step), który dzięki bonifikacie umocnił się na pozycji lidera. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) finiszował na 13. pozycji, a w klasyfikacji generalnej wciąż jest ósmy.

W Monselice zameldowała się najpierw grupa 20 kolarzy, ze wszystkimi faworytami wyścigu, ale bez najlepszych sprinterów, z wyjątkiem Ulissiego. Próbował do niej przeskoczyć Słowak Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). Ostatecznie to mu się nie udało i na mecie stracił do czołówki kilka sekund.

22-letni Almeida, który debiutuje w wielkim tourze, był bliski pierwszej w ogóle wygranej w karierze zawodowej, ale przegrał z Ulissim o pół koła.

"Jestem trochę rozczarowany. Chciałem wygrać, jednak znów muszę zadowolić się tylko drugą lokatą" - skomentował. Almeida był drugi w otwierającej wyścig jeździe indywidualnej na czas w Palermo, a także dwukrotnie trzeci na etapach Giro.

Zdobył jednak sześciosekundową bonifikatę i tyle nadrobił nad wszystkimi najgroźniejszymi rywalami. Po 13 etapach Portugalczyk wyprzedza o 40 sekund Holendra Wilco Keldermana (Sunweb) oraz o 49 sekund Hiszpana Pello Bilbao (Bahrain-McLaren). Strata Majki do lidera wzrosła do 1.27.

Z kolei Ulissi odniósł ósme w karierze etapowe zwycięstwo w Giro, a drugie w tegorocznej edycji. Był najszybszy także na mecie drugiego odcinka w Agrigento na Sycylii.

W sobotę można spodziewać się zmian w czołówce, bowiem kolarze będą jechać indywidualnie na czas na 34-kilometrowej trasie z Conegliano do Valdobbiadene.