Turniej szachowy w Stavanger: Porażka na zakończenie, piąta lokata Dudy

Inne
Turniej szachowy w Stavanger: Porażka na zakończenie, piąta lokata Dudy
fot. PAP

Jan-Krzysztof Duda przegrał czarnymi z Irańczykiem Alirezą Firouzją w 10., ostatniej rundzie turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger z udziałem czołowych szachistów globu. Polak zajął piąte miejsce w imprezie, w której zwyciężył mistrz świata Magnus Carlsen.

W pierwszej rundzie norweskiego superturnieju 22-letni najlepszy polski szachista przegrał klasyczną partię z pięć lat młodszym Irańczykiem, startującym pod flagą FIDE. Nie udał mu się także rewanż na zakończenie imprezy. Arcymistrz z Wieliczki poddał się po 39 posunięciach. Dla rywala zwycięstwo oznaczało utrzymanie drugiej pozycji w klasyfikacji końcowej.

 

Po niedzielnym rozstrzygnięciu bilans Dudy w klasycznych partiach z Firouzją to trzy porażki i remis. Uległ mu także w lutym na turnieju w Pradze, a nie rozstrzygnął pojedynku w styczniu w Wijk aan Zee.

 

Zobacz także: Jan-Krzysztof Duda: Gramy bez podawania rąk

 

Z Irańczykiem, jako jedynym rywalem w Stavanger, Polak przegrał obydwie partie klasyczne. Z pozostałymi dwa razy wygrał, trzykrotnie zremisował i poniósł trzy porażki.

 

W pozostałych piątkowych pojedynkach pewny już końcowego zwycięstwa lider Carlsen przegrał białymi z Lewonem Aronianem z Armenii, co oznacza że Ormianin jest drugim szachistą, po Dudzie, który pokonał w tym turnieju aktualnego mistrza świata. Zwycięstwo Polaka oznaczało przerwanie na 125 serii klasycznych pojedynków Norwega bez porażki.

 

W rywalizacji Amerykanina Fabiano Caruany z innym reprezentantem gospodarzy Aryanem Tarim, po remisie w partii klasycznej, konieczna była dogrywka, tzw. armagedon, zakończona zwycięstwem tego pierwszego.

 

Carlsen sukces w tegorocznej imprezie zapewnił sobie już na rundę przed jej zakończeniem To czwarty jego triumf w rozgrywanym od 2013 roku norweskim turnieju. Wystąpił w każdej edycji, a wcześniej zwyciężał w 2016, 2017 i 2019 roku.

 

W klasyfikacji końcowej mistrz świata zgromadził w 10 rundach 19,5 pkt i wyprzedził Firouzję - 18,5 pkt, Aroniana – 17,5 i Caruanę – 15,5. Piątą lokatę zajął Duda – 9,5, a stawkę zamknął Tari – 3,5.

 

Altibox Norway Chess w Stavanger był pierwszym szachowym superturniejem po zawieszeniu w marcu rywalizacji z powodu pandemii koronawirusa.

 

Szóstka uczestników rozegrała w klasycznej formule 10 rund (mecz i rewanż) systemem kołowym. Za wygraną przyznawano 3 punkty. W przypadku remisu odbywała się dogrywka, tzw. armagedon, którego zwycięzca otrzymywał 1,5, a pokonany 1 pkt.

 

Suma nagród wynosiła 1,81 mln koron norweskich (ponad 750 tys. złotych). Zwycięzca otrzymał 700 tys. NOK, a kolejni zawodnicy 370 tys., 230, 180, 170 (ponad 70,5 tys. zł) i 160 tys. NOK.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze