MP w szachach szybkich: Maciej Klekowski złotym medalistą

Inne
MP w szachach szybkich: Maciej Klekowski złotym medalistą
fot. PAP

Maciej Klekowski (UKS 21 Podlesie Katowice) po raz drugi został szachowym mistrzem Polski w grze szybkiej. Srebrny medal wywalczył w niedzielę w Trzciance Michał Krasenkow (Stilon Gorzów), a brązowy Igor Janik (UKS Hetman Elbląg).

W jednodniowym turnieju rywalizowało 169 zawodników. W dziewięciu rundach zwycięzca zgromadził osiem punktów. To drugi mistrzowski tytuł w szachach szybkich wywalczony przez 28-letniego arcymistrza z Częstochowy. Pierwszy raz triumfował przed czterema laty w Poroninie. W kwietniu Klekowski wywalczył także złoty medal w pierwszych internetowych mistrzostwach Polski.

 

Kolejne dwa miejsca na podium, z dorobkiem 7,5 pkt, zajęli szachiści, którzy wcześniej także zdobywali medale. Krasenkow po raz trzeci był drugi w tej konkurencji (poprzednio w 2002 w Płocku i 2015 także w Trzciance), a Janik był drugi przed rokiem w Zgierzu. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali, odpowiednio: 3000, 2000 i 1500 złotych.

 

Najlepszą lokatę spośród kobiet uczestniczących w mistrzostwach wywalczyła gruzińska arcymistrzyni Nino Baciaszwili, sklasyfikowana na 21. miejscu w dorobkiem sześciu punktów. Mistrzostwa rozgrywano tempem 10 minut na partię dla zawodnika z dodawaniem pięciu sekund za każde posunięcie.

 

Zobacz także: Jan-Krzysztof Duda: Gramy bez podawania rąk

 

Odbyły się jako jedna z imprez jubileuszowego X Międzynarodowego Memoriału Ferdynanda Dziedzica, zmarłego w 2010 roku nauczyciela, szachisty, zasłużonego trenera, sędziego i opiekuna kół szachowych w Trzciance.

 

W związku z obostrzeniami sanitarnymi turniej w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Żeromskiego rozegrano bez udziału publiczności. Uczestnicy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa również podczas gry.

 

– Zgodnie z zaleceniami sanepidu zawodnicy grali w maseczkach. Zachowaliśmy również odpowiednie odstępy, tzn. każdy stolik był ustawiony w odległości dwóch metrów od kolejnego. Cieszy frekwencja i obsada ze strony krajowej oraz dobre wyniki polskiej ekipy, chociaż przyjechali też szachiści zagraniczni m.in z Gruzji, Niemiec, Ukrainy – skomentował dla PAP dyrektor turnieju, wiceprezes PZSzach Maciej Cybulski.

 

Mistrzostwa Polski w szachach szybkich odbywają się, z przerwami, od 1988 roku. Była to ich 21. edycja. W poprzedniej, przed rokiem w Zgierzu, triumfował (piąty raz) nieobecny tym razem Bartosz Soćko, przed Janikiem i Kamilem Plichtą.

 
Końcowa kolejność mistrzostw Polski w szachach szybkich:

 1. Maciej Klekowski (UKS 21 Podlesie Katowice)     8,0 pkt z 9 partii
 2. Michał Krasenkow (Ksz Stilon Gorzów)        7,5 
 3. Igor Janik (UKS Hetman Elblg)            7,5 
 4. Piotr Piesik (AZS Politechniki Śląskiej Gliwice)  7,0 
 5. Mirosław Grabarczyk (KSz Hetman Płock)       7,0 
 6. Karol Kucza (Hetman Płock)             7,0 
... 
21. Nino Baciaszwili (Gruzja)              6,0. 
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze