MP w szachach szybkich: Maciej Klekowski złotym medalistą

Maciej Klekowski (UKS 21 Podlesie Katowice) po raz drugi został szachowym mistrzem Polski w grze szybkiej. Srebrny medal wywalczył w niedzielę w Trzciance Michał Krasenkow (Stilon Gorzów), a brązowy Igor Janik (UKS Hetman Elbląg).

W jednodniowym turnieju rywalizowało 169 zawodników. W dziewięciu rundach zwycięzca zgromadził osiem punktów. To drugi mistrzowski tytuł w szachach szybkich wywalczony przez 28-letniego arcymistrza z Częstochowy. Pierwszy raz triumfował przed czterema laty w Poroninie. W kwietniu Klekowski wywalczył także złoty medal w pierwszych internetowych mistrzostwach Polski.

Kolejne dwa miejsca na podium, z dorobkiem 7,5 pkt, zajęli szachiści, którzy wcześniej także zdobywali medale. Krasenkow po raz trzeci był drugi w tej konkurencji (poprzednio w 2002 w Płocku i 2015 także w Trzciance), a Janik był drugi przed rokiem w Zgierzu. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali, odpowiednio: 3000, 2000 i 1500 złotych.

Najlepszą lokatę spośród kobiet uczestniczących w mistrzostwach wywalczyła gruzińska arcymistrzyni Nino Baciaszwili, sklasyfikowana na 21. miejscu w dorobkiem sześciu punktów. Mistrzostwa rozgrywano tempem 10 minut na partię dla zawodnika z dodawaniem pięciu sekund za każde posunięcie.

Odbyły się jako jedna z imprez jubileuszowego X Międzynarodowego Memoriału Ferdynanda Dziedzica, zmarłego w 2010 roku nauczyciela, szachisty, zasłużonego trenera, sędziego i opiekuna kół szachowych w Trzciance.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi turniej w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Żeromskiego rozegrano bez udziału publiczności. Uczestnicy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa również podczas gry.

– Zgodnie z zaleceniami sanepidu zawodnicy grali w maseczkach. Zachowaliśmy również odpowiednie odstępy, tzn. każdy stolik był ustawiony w odległości dwóch metrów od kolejnego. Cieszy frekwencja i obsada ze strony krajowej oraz dobre wyniki polskiej ekipy, chociaż przyjechali też szachiści zagraniczni m.in z Gruzji, Niemiec, Ukrainy – skomentował dla PAP dyrektor turnieju, wiceprezes PZSzach Maciej Cybulski.

Mistrzostwa Polski w szachach szybkich odbywają się, z przerwami, od 1988 roku. Była to ich 21. edycja. W poprzedniej, przed rokiem w Zgierzu, triumfował (piąty raz) nieobecny tym razem Bartosz Soćko, przed Janikiem i Kamilem Plichtą.