Giro d'Italia: Wilco Kelderman nowym liderem

Wilco Kelderman nowym liderem Giro d'Italia.

Australijczyk Jai Hindley z grupy Sunweb wygrał 18. etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia, z Pinzolo do Laghi di Cancano. Nowym liderem został jego kolega z zespołu Holender Wilco Kelderman. Rafał Majka spadł w klasyfikacji generalnej na 11. miejsce.

Na mecie liczącego 207 kilometrów górskiego, "królewskiego" etapu - m.in. przez słynną przełęcz Stelvio (2758 m), najwyższy punkt na trasie tegorocznego Giro - Hindley, który był aktywny od początku i praktycznie cały czas jechał w ścisłej czołówce, wyprzedził towarzysza ucieczki, Brytyjczyka Tao Geoghegana Harta z grupy Ineos Grenadiers. Trzeci był Hiszpan Pello Bilbao (Bahrain-McLaren) ze stratą 46 sekund.

Piąty na metę dotarł dotychczasowy wicelider Kelderman. Stracił 2.18, ale objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Obecnie wyprzedza o 12 sekund Hindleya i o 15 s Geoghegana Harta. Dotychczasowy lider Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step) spadł na piątą pozycję.

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął w czwartek 11. miejsce ze stratą prawie siedmiu minut (6.43) i w klasyfikacji łącznej spadł z szóstej na 10. lokatę. Do nowego lidera traci 7.28.

Polak nie jest już także liderem swojej grupy, gdyż na szóstej pozycji finiszował w czwartek Austriak Patrick Konrad, który dzięki temu przesunął się na siódmą lokatę w "generalce".

Nowy lider ze zmęczenia praktycznie nie miał siły, aby się cieszyć.

"Nie będę ukrywał - cierpiałem dziś. To był chyba najtrudniejszy, najbardziej bolesny etap w mojej kolarskiej karierze. Jazda była szalona, walka była niesamowita, bo gdy na Stelvio zostawiliśmy Almeidę, to zdawaliśmy sobie sprawę, że stawką jest prowadzenie w wyścigu. Skończyło się dla nas szczęśliwie, bo Jai wygrał, a ja zdobyłem różową koszulkę lidera, ale przecież to jeszcze nie koniec" - powiedział na mecie 29-letni kolarz z Amersfoort.

Utraty koszulki nie żałował zbytnio Almeida.

"Skończyła się moja przygoda z różową koszulką, ale nie mam sobie nic do zarzucenia. Dałem z siebie wszystko, pojechałem na maksimum możliwości. W decydujących momentach nie wytrzymałem tempa czołówki i zostałem z tyłu. Na szczycie była rodzina z grupą Portugalczyków, więc byłem tak szczęśliwy, że z emocji się popłakałem" - przyznał.

Losy kończącego się w niedzielę w Mediolanie wyścigu prawdopodobnie rozstrzygną się w sobotę, w trakcie etapu do stacji narciarskiej Sestriere, choć - ze względu na decyzję władz francuskich o zakazie przekroczenia granicy w związku z zagrożeniem epidemicznym - z trasy zniknęły dwa trudne podjazdy - na Colle dell'Agnello, drugiego najwyższego punktu na trasie obecnej edycji Giro, i Col de l'Izoard.