Iga Świątek i jej ojciec odznaczeni. Tenisistka Złotym Krzyżem Zasługi

Tenis
Iga Świątek i jej ojciec odznaczeni. Tenisistka Złotym Krzyżem Zasługi
fot. PAP
Iga Świątek została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi

Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i promocję kraju. 19-letnia zawodniczka 10 października wygrała turniej French Open. To pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu. Ojciec tenisistki Tomasz Świątek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu.

Prezydent podkreślił, że nastolatka dostarczyła rodakom wielkich przeżyć i dumy. Przypomniał początek jej przygody z tenisem i sukcesy w rywalizacji juniorskiej.

 

- Ale to wielkie objawienie kolejnej nadziei polskiego tenisa nastąpiło cztery lata temu, gdy wstępując do gry seniorskiej wygrała pani turniej ITF w Sztokholmie. To było wydarzenie, które wszystkim obserwującym szczegółowo kariery naszych tenisistów pokazało, że z całą pewnością to jest zawodniczka, która w przyszłości polskiego tenisa może znaczyć bardzo wiele - wspominał.

 

Duda zwrócił też uwagę, że to sport niezwykle elegancki i prestiżowy, co sprawia, że sukcesy odnoszone w nim mają ogromne znaczenie dla promocji kraju.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zasłużony wypoczynek Igi Świątek. Pochwaliła się zdjęciami z wakacji

 

W piątek uhonorowany został także ojciec zawodniczki Tomasz Świątek. Prezydent przyznał, że to, iż rodzic otrzymał dużo wyższe odznaczenie niż sam sportowiec, jest trochę nietypową sytuacją. Podkreślił wielką rolę ojca tenisistki w jej niedawnym triumfie. Przypomniał dawną karierę wioślarskiej Tomasza Świątka, olimpijczyka z Seulu.

 

W piątkowej uroczystości wziął udział również m.in. wicepremier Piotr Gliński. Docenił on udział w historycznym zwycięstwie Świątek jej sztabu i najbliższych, zwracając uwagę, że był to efekt pracy zespołowej.

 

- Przyniosła ona ten gigantyczny sukces. Jeden z największych w historii polskiego sportu - podkreślił.

 

ZOBACZ TAKŻE: Czego nie umie Iga Świątek? Zdradziła to w wywiadzie dla Polsatu Sport

 

Gliński dodał też, że przewidziane są za ten triumf nagrody indywidualne, ale najpierw zmienione musi zostać obowiązujące rozporządzenie.

 

- Nie obejmuje ono trenerów przy takim sukcesie. Na razie uwzględnia tylko mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy" - zastrzegł.

 

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył, że ten triumf "to jest wyróżnienie, ale przede wszystkim zobowiązanie". Rozwinął temat obowiązków polskiego państwa wobec sportu i wobec ludzi, którzy go uprawiają, a szerzej wobec roli sportu dla polskiego społeczeństwa. Przypomniał o programach i dofinansowaniu polskiego tenisa.

 

- Będziemy dalej systemowo wspierać polski tenis, a także inne sporty. Obejmuje to także zawodników niepełnosprawnych - zadeklarował.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie