Magdalena Kwaśna uzyskała olimpijską nominację

Inne
Magdalena Kwaśna uzyskała olimpijską nominację
fot. PAP
Magdalena Kwaśna uzyskała olimpijską nominację

Rywalizująca w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) uzyskała nominację zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego do startu w igrzyskach w Tokio. Polska ma na razie olimpijską kwalifikację w sześciu żeglarskich konkurencjach.

Prawo startu w igrzyskach dla kraju biało-czerwone zapewniły sobie podczas mistrzostw świata w 2018 roku w duńskim Aarhus. Od tego momentu rozpoczęła się także wewnętrzna rywalizacja o wyjazd do Tokio pomiędzy 22-letnią Kwaśną i starszą o trzy lata Agatą Barwińską (MOS SSW Iława).

 

Te zmagania, głównie dzięki wywalczonej w lutym w Australii na mistrzostwach świata piątej pozycji, zakończyły się sukcesem Kwaśnej, jednak ze względu na pandemię COVID-19 i przełożenie igrzysk na przyszły rok, krajowe kwalifikacje zostały przedłużone. Kluczowe znaczenie miały mieć rozegrane na początku października w Gdańsku mistrzostwa Europy.

 

„Warunkiem kontynuowania kwalifikacji było miejsce na podium Barwińskiej i lokata poza czołową +20+ Kwaśnej. Agata była co prawda trzecia, ale Magda uplasowała się na 14. pozycji. I zgodnie z majowymi ustaleniami z trenerem Jaredem Westem i dziewczynami, pomimo znakomitego wyniku jej rywalki, to Magda, która w wewnętrznych kwalifikacjach zdobyła więcej punktów, uzyskała ostatecznie nominację na igrzyska” – wyjaśnił dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.

 

Zobacz także: Agata Barwińska brązową medalistką w Gdańsku

 

W Tokio klasa Laser Radial będzie najliczniej obsadzona – o medale walczyć będą 44 zawodniczki.

 

Polska ma na razie olimpijską kwalifikację w sześciu żeglarskich konkurencjach – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet, Laser Radial, 49er oraz 49erFX.

 

W tej ostatniej klasie oficjalną nominację uzyskały Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), wśród deskarzy pewni wyjazdu do stolicy Japonii są Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS), natomiast w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń). Na finalną decyzję czekają jeszcze skiffiści w klasie 49er.

 

O prawo startu w Tokio biało-czerwoni wciąż rywalizują w męskich klasach Finn i Laser Standard (szanse mają niewielkie), wiadomo natomiast, że na igrzyskach Polaków zabraknie w klasie 470 mężczyzn oraz w katamaranach Nacra 17, w których ścigają się załogi mieszane.

 

W Tokio w 10 konkurencjach rywalizować będzie 350 żeglarzy – po raz pierwszy w równej liczbie wśród kobiet i mężczyzn.

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie