ME w klasie Laser: Agata Barwińska brązową medalistką w Gdańsku

Inne
ME w klasie Laser: Agata Barwińska brązową medalistką w Gdańsku
fot. PAP/ Adam Warżawa
Agata Barwińska w wyścigu w klasie Laser Radial podczas żeglarskich ME na wodach Zatoki Gdańskiej.

Agata Barwińska zajęła trzecie miejsce w zakończonych we wtorek w Górkach Zachodnich w Gdańsku mistrzostwach Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie Laser Radial. To największe osiągnięcie w karierze 25-letniej zawodniczki MOS SSW Iława. Triumfowała Holenderka Marit Bouwmeester.

W zeszłym roku w mistrzostwach Starego Kontynentu w Porto Barwińska była 23. ogólnie i 18. wśród Europejek, jednak w Gdańsku zanotowała największy sukces. Żeglarka z Iławy rozpoczęła co prawda zmagania od 22. pozycji, ale w kolejnych sześciu wyścigach plasowała się na czołowych miejscach, jeden nawet wygrała.

 

25-letnia zawodniczka gorzej wypadła w poniedziałek, kiedy zajmowała lokaty poza czołową „10”, jednak ostatniego dnia regat zdołała wyprzedzić trzecią Greczynkę Vasileię Karachaliou i zapewniła sobie brązowy medal.

 

We wtorek pierwsze miejsce straciła prowadząca od inauguracyjnego dnia imprezy broniąca tytułu i prowadzona przez polskiego trenera Piotra Wojewskiego Dunka Anne-Marie Rindom, która ostatecznie musiała zadowolić się drugą lokatą. Najlepsza okazała się utytułowana Bouwmeester – Holenderka to aktualna mistrzyni olimpijska i świata oraz druga zawodniczka ostatniego czempionatu Starego Kontynentu.

 

14. była Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), 34. Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW), a 43. Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa). W klasie Laser Radial rywalizowało 107 zawodniczek z 37 krajów.

 

W klasie Laser Radial Polska ma olimpijską kwalifikację dla kraju, ale o wyjazd na igrzyska wciąż rywalizują Barwińska z Kwaśną. Dobry wynik uzyskany w tych regatach przez tę pierwszą może ją znacząco przybliżyć do startu w Tokio.

 

W klasie Laser Standard, w której pływało 126 żeglarzy z 39 państw, całe podium obsadzili Brytyjczycy. Zwyciężył Elliot Hanson, srebrny medal wywalczył Michael Beckett, a trzeci był poprzedni mistrz Europy Lorenzo Chiavarini.

 

Polacy na dalszych miejscach. 46. lokatę zajął mistrz kraju Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), 47. najstarszy uczestnik zawodów, triumfator tej imprezy z 2001 roku z Pucka 42-letni Maciej Grabowski (MKŻ Arka Gdynia), a 51. Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń).

 

Zobacz także: Regaty Kieler Woche: Dziewiąta lokata Łukasza Lesińskiego

 

Druga pozycja w klasie Laser Radial (w męskim wydaniu nie jest to olimpijska konkurencja) przypadła Filipowi Ciszkiewiczowi (MKŻ Arka). Polaka wyprzedził Holender Paul Hameetteman, a zanim sklasyfikowany został Ukrainiec Oskar Madonicz.

 

Czwarty w stawce 30 zawodników z 13 krajów był 17-letni Przemysław Machowski, który jednocześnie zdobył brązowy medal w kategorii do 21 lat, a ósmy jego starszy o dwa lata brat Łukasz (obaj MKS Dwójka Warszawa).

 

Zawody te miały się pierwotnie odbyć w Kalamacie, ale ostatecznie Grecy zrezygnowali z ich organizacji. Tego wyzwania podjęli się natomiast Polacy i na starcie imprezy w Górkach Zachodnich w Gdańsku stanęło 263 żeglarzy z 43 krajów.

 

W ciągu sześciu dni, od czwartku do wtorku, rozegrano 12 wyścigów – po dwa każdego dnia.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie