Warta Poznań wydała oświadczenie ws. meczu z Legią Warszawa

Piłka nożna
Warta Poznań wydała oświadczenie ws. meczu z Legią Warszawa
fot. PAP
Warta Poznań wydała oświadczenie ws. meczu z Legią Warszawa

Warta Poznań przegrała w poniedziałek z Legią Warszawa 0:3 w meczu PKO BP Ekstraklasy. Więcej mówi się jednak nie o grze obu ekip, a sytuacji zdrowotnej w ekipie mistrza Polski. W związku z tym klub z Poznania wydał oficjalny komunikat.

Czesław Michniewicz przyznał po poniedziałkowym spotkaniu, że Igor Lewczuk zgłosił gorączkę na rozgrzewce, jednak Legia nie miała innego środkowego obrońcy, więc jej szkoleniowiec postawił na 35-latek. Z kolei w przerwie Tomas Pekhart zasygnalizował brak węchu. Te słowa odbiły się szerokim echem w polskich mediach i są komentowane z każdej strony.

We wtorek głos w tej sprawie zabrała Warta Poznań.

 

Oto treść komunikatu:

 

Z zaniepokojeniem i zaskoczeniem wysłuchaliśmy słów trenera Legii Warszawa Czesława Michniewicza na konferencji prasowej po meczu w 6. kolejce PKO Ekstraklasy. Szkoleniowiec poinformował, że na boisku przebywali dwaj zawodnicy, u których zaobserwowano objawy charakterystyczne dla COVID-19.

 

Uznajemy ten fakt za naruszenie zasad, na których opiera się funkcjonowanie najwyższych lig piłkarskich w kraju, w czasie pandemii – w szczególności zaleceń protokołu medycznego przedstawionego przez Zespół Medyczny PZPN. Piłkarze, trenerzy, pracownicy klubów od wielu miesięcy są objęci reżimem sanitarnym, wysyłają raporty na temat swojego stanu zdrowia. Wszystko po to, żeby zachować ciągłość rozgrywek, a jednocześnie nie narażać się nawzajem na ryzyko zakażenia.

Zobacz także. Kołtoń: Michniewicza prawda o gorączce... Co z hitem Legia – Lech?

 

Ta dżentelmeńska umowa mogła zostać złamana podczas meczu. Chcemy stanowczo podkreślić, że przyjmujemy wynik z boiska, mimo że znaleźli się na nim zawodnicy, którzy – w myśl zaleceń Zespołu Medycznego PZPN – powinni zostać odsunięci od składu. Uczestniczyli jednak w grze, czym potencjalnie mogli narażać na zakażenie innych piłkarzy, trenerów oraz wszystkie osoby, które tego dnia pracowały nad organizacją meczu oraz przy realizacji transmisji TV.

 

Takie postępowanie stoi w jawnej sprzeczności z regułami, których wszyscy zobowiązaliśmy się przestrzegać. Budzi też obawy, co do wzajemnego zaufania w przyszłości. A to właśnie na nim opiera się przede wszystkim idea sportowej rywalizacji w czasach pandemii.

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy zespół chce grać w jak najmocniejszym składzie i zwiększać swoje szanse na zwycięstwo. Warta Poznań była w podobnej sytuacji na początku października, akurat przed meczem z Legią Warszawa. Gdy u przedstawicieli naszego klubu pojawiły się objawy charakterystyczne dla COVID-19, działaliśmy w porozumieniu Zespołu Medycznego PZPN oraz Ekstraklasą. W efekcie mecz został odwołany. Straciliśmy na tym finansowo, ale też sportowo, bo to rywal był kilka dni po swoim występie. Byliśmy jednak przekonani, że tak należy postąpić. Że tak jest po prostu w zgodzie z duchem fair play.

 

Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami warszawskiego klubu, bo zależy nam na wyjaśnieniu wszystkich okoliczności tego wydarzenia. Życzymy zawodnikom i całemu sztabowi Legii Warszawa jak najwięcej zdrowia.

 

To dobrze, że sprawa zostanie zbadana przez Zespół Medyczny Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Ekstraklasę S.A. Wychodzimy bowiem z założenia, że warto wyciągnąć wnioski i ustalić standardy działania – tak, aby podobne sytuacje nie zdarzyły się w przyszłości.

Całość TUTAJ.

jb, wartapoznan.pl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie