Pro Volley Academy: Pionier w angielskim systemie edukacyjnym kształci następców IBB Polonii Londyn

Siatkówka
Pro Volley Academy: Pionier w angielskim systemie edukacyjnym kształci następców IBB Polonii Londyn
fot. Materiały prasowe
„Pro Volley Academy” – unikat w angielskim systemie edukacyjnym – może pochwalić się pierwszymi efektami. Młodzi adepci pod skrzydłami Vangelisa Koutouleasa i Dominika Żmudy mają na koncie pierwsze zwycięstwo.

„Pro Volley Academy” – unikat w angielskim systemie edukacyjnym – może pochwalić się pierwszymi efektami. Młodzi adepci pod skrzydłami Vangelisa Koutouleasa i Dominika Żmudy mają na koncie pierwsze zwycięstwo. Ich determinacja i ambitne podejście do działań pokazuje, że chcą wzorować się osiągnięciami IBB Polonii Londyn i pracować na własne sukcesy.

Akademia siatkówki powołana w tym roku przez Mistrza Anglii – IBB Polonię Londyn przy współpracy z Fundacją Future Stars oraz Szkołą Średnią w Northolt (w londyńskiej dzielnicy Ealing) ma w założeniu kształtować sportowo i edukacyjnie młode pokolenie. Niecałe dwa miesiące zdążyły pokazać, że zamysł i cele są realizowane, a zajęcia spełniają swoją funkcję. Z treningu na trening wzrasta poziom sportowy adeptów siatkówki, a z lekcji na lekcje przyswajana jest nowa wiedza. Ta kompleksowa opieka nad nastolatkami pozwoli przygotować ich do studiów i kontynuowania kariery sportowej na prestiżowych uczelniach na całym świecie, a następnie startu przygody w seniorskich rozgrywkach.

 

Zajęcia siatkarskie w akademii prowadzone są przez trenerów pierwszego zespołu IBB Polonii Londyn, dzięki czemu młodzież ma możliwość uczenia się od najlepszych. Vangelis Koutouleas – Grek z dużym dorobkiem trenerskim na poziomie seniorskim – z powodzeniem zajmował się też szkoleniem młodzieży. Podczas trzyletniej pracy w Leaf Academy w Bournemouth, jednym z głównych ośrodków siatkarskich w Anglii, wyszkolił kilkoro osiągających sukcesy zawodników. Z kolei Dominik Żmuda przez trzy lat trenował juniorów w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, jednym z czołowych ośrodków szkolenia młodzieży w Polsce, z którymi za każdym razem docierał do finału mistrzostw kraju juniorów. Jego wychowankowie są aktualnie czołowymi zawodnikami PlusLigi oraz pierwszej polskiej ligi.

 

Zobacz także: PlusLiga: Tie-break w Ergo Arenie! Verva przegrała po raz trzeci z rzędu

 

„Pro Volley Academy” może funkcjonować na normalnych zasadach i realizować przygotowany uprzednio plan, ponieważ kolejne restrykcje i ogromne ograniczenia, jakie zostaną wprowadzone w czwartek, 5 listopada nie dotyczą szkół. Jak podkreśla Polak, Akademia Siatkówki oparta jest na solidnych fundamentach i ogromnym potencjale z ambitnymi, długoterminowymi celami:

 

– Chęć szkolenia młodzieży pojawiła się już jakiś czas temu, ale w tym roku trafiliśmy na odpowiednich ludzi do współpracy i dobre warunki, dlatego Pro Volley Academy to przemyślany projekt oparty na bardzo solidnych podstawach. Dysponujemy odpowiednim zapleczem w postaci hali sportowej, siłowni, sali do analizy wideo, co pozwala młodym adeptom w pełni poświecić się ukochanej dyscyplinie sportu jaką jest siatkówka. Program zawiera około 15 godzin zajęć tygodniowo, podczas których przekazujemy też wiedzę ogólną o odżywianiu i suplementacji oraz uczymy nowych, sportowych nawyków, które będą przydatne na drodze do zawodowstwa. Dążymy do tego, by nasi wychowankowi docelowo trafiali do zespołu seniorów oraz z dumą mówili o sobie "Jestem siatkarzem/siatkarką". Każda profesjonalna drużyna prowadzi szkolenie młodzieży, dlatego utworzenie akademii jest momentem przełomowym w historii IBB Polonii. Cieszy mnie to, że klub wykonał taki krok, pomimo skomplikowanej sytuacji na świecie – skomentował Dominik Żmuda.

 

Zanim młodzież stanie na drodze do zawodowstwa zacznie od realizacji bieżących celów, które wpisują się w długookresową strategię akademii.

 

– Celem zespołu na ten sezon, jest systematyczny sportowy progres i uśmiech na twarzach naszych wychowanków po treningach. Oczywiście, jeśli sytuacja pozwoli, weźmiemy udział w rozgrywkach szczebla centralnego w połowie stycznia. Sparingowy debiut mamy już za sobą. Mecz z juniorską drużyną Malory zakończyliśmy zwycięstwem 2-1. Cieszę się z wyniku, chociaż to nie on tym razem był najważniejszy. Skupialiśmy się, aby zespół kształtował swój własny styl od początku gry i unikał popełniania błędów własnych – dodał Żmuda.

 

Działania „Pro Volley Academy” są nie tylko profesjonalną ścieżką rozwoju sportowego i naukowego dla młodego pokolenia, ale także jedną z form promocji siatkówki na Wyspach Brytyjskich. Pomimo tego, że nabór zakończył się we wrześniu w dalszym ciągu pojawia się wiele zapytań o możliwość dołączenia tego projektu.

 

– Na ten sezon mamy już skompletowaną grupę wychowanków. Ograniczenia w liczbie uczniów wynikają z chęci prowadzenia zajęć zoptymalizowanych pod kątem efektywności zarówno sportowej, jak i naukowej. Dzięki współpracy z kadrą szkoły – panią Chambers i panem Majewskim i ich wsparciu jesteśmy na bieżąco z wszystkimi tematami dotyczącymi akademii. Do tej pory ten system się sprawdza, dlatego jestem przekonany że wraz z początkiem nowego roku szkolnego zrobimy kolejny nabór, by utrzymać ciągłość naszych działań – zakończył Żmuda.

 

Formowanie drużyny siatkarskiej, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich nie jest łatwym zadaniem. Skupianie działań na budowaniu profesjonalnej drużyny w oparciu o sportowe gwiazdy i doświadczonych zawodników powinno iść w parze z prowadzeniem ośrodka szkoleniowego dla młodzieży. Londyńczycy przez wiele lat organizowali zajęcia dla dzieci z początkowych klas szkół podstawowych, natomiast to właśnie projekt skierowany do licealistów stał się priorytetem i nadrzędnym przedsięwzięciem na nadchodzące lata.

 

– Wielokrotnie już podkreślaliśmy, że budowanie drużyny to praca długofalowa i efekty podjętych działań w jednym sezonie są widoczne dopiero za kilka lat. Chcemy, aby tego przykładem był również nasz najnowszy projekt, którym jest „Pro Volley Academy”. Powołanie akademii ma na celu szkolenie nowych zawodników z młodego pokolenia, umożliwienie im dostępu do doświadczenia i umiejętności naszych zawodowych trenerów oraz stopniowe wprowadzanie najbardziej zaangażowanych adeptów w treningi pierwszej drużyny. Przed jej utworzeniem precyzyjnie zaplanowaliśmy proces rozwoju, dzięki czemu monitorowanie efektów i wprowadzanie ewentualnych innowacji będzie możliwe w optymalnym czasie. Pokładamy spore nadzieje w działaniach akademii i wierzymy, że spod jej skrzydeł wyfruną nowe siatkarskie gwiazdy – powiedział Jacek Ambroży, główny udziałowiec IBB Polonii Londyn oraz IBB Builders Merchants.

KN, Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie