PKO BP Ekstraklasa: Remis w pełnych kontrowersji derbach Krakowa

Remis w derbach Krakowa.

Cracovia zremisowała 1:1 z Wisłą Kraków w derbach stolicy Małopolski. Gola dla gospodarzy strzelił Pelle van Amersfoort, a wynik meczu otworzył napastnik "Białej Gwiazdy", Felicio Brown Forbes 61.

Dwusetne Wielkie Derby Krakowa pomiędzy Cracovią i Wisłą zakończyły się remisem 1:1. Spotkanie nie stało na wysokim poziomie, ale dostarczyło - zwłaszcza w drugiej połowie – mnóstwo emocji. Obydwa zespoły walczyły z ogromnym zaangażowaniem, było mnóstwo ostrych wejść, iskrzyło też na ławkach rezerwowych.

Nowy szkoleniowiec "Białej Gwiazdy" Peter Hyballa przeprowadził z zespołem tylko jeden trening i w porównaniu z poprzednim meczem z Zagłębiem Lubin dokonał tylko jednej zmiany – Łukasza Burligę zastąpił na lewej obronie Maciej Sadlok, który wrócił już do zdrowia.

Trener Michał Probierz również zaufał zawodnikom, którzy ostatnio wygrali w Płocku z Wisłą. Jedynie na środku obrony musiał wstawić Ivana Marqueza, gdyż Matej Rodin pauzował za czerwoną kartkę.

W pierwszej połowie gra przebiegała przy lekkiej przewadze Wisły, która przez 60 procent czasu posiadała piłkę. Zgodnie z filozofią trenera Hyballai wiślacy starali się błyskawicznie odbierać piłkę i szybko ją rozgrywać. Z tym drugim było gorzej, bo sytuacji strzeleckich nie udało się wypracować zbyt wiele.

W 1. minucie Adi Mehremic "główkował" obok bramki. Z kolei w 28. minucie, po efektownej wymianie podań, sam przed Karolem Niemczyckim znalazł się Jean Carlos. Brazylijczyk nie zdecydował się jednak na strzał, tylko starał się minąć bramkarza. Bez powodzenia.

Cracovia miała problemy z przedostaniem się w pole karne Wisły i Mateusz Lis nie został zmuszony do trudniejszej interwencji.

Zaraz po przerwie arbiter podyktował rzut karny dla Cracovii, gdyż uznał, że Mehremic zagrał piłkę ręką. Po sugestii arbitra VAR i objerzeniu sytuacji na monitorze, zmienił swoją decyzję.

Za to w 60. minucie sędzia uznał, że Dawid Szymonowicz sfaulował w polu karnym Felicia Browna Forbesa. Reprezentant Kostaryki wykorzystał „jedenastkę” i Wisła objęła prowadzenie.

Brown Forbes kilka minut później osłabił swój zespół, gdyż za faul w walce o górną piłkę otrzymał drugą żółtą kartkę.

W 73. minucie efektowny rajd przeprowadził Thiago, lecz strzelił nad poprzeczką. W 78. minucie dobrze ustawiony Lis obronił strzał Filipa Piszczka oddany z najbliższej odległości.

Cracovia mocno przycisnęła i w 84. minucie Pelle van Amersfoort strzałem głową doprowadził do wyrównania.

W 89. minucie powinno być 2:1 dla gospodarzy, ale Michal Siplak z bliska posłał piłkę nad poprzeczką. Arbiter doliczył do podstawowego czasu dziewięć minut, ale w sumie spotkanie trwało jeszcze trzy dłużej.

Wiślacy bronili się momentami rozpaczliwe, ale Cracovii nie udało się już zdobyć zwycięskiej bramki.

Cracovia – Wisła Kraków 1:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Felicio Brown Forbes (61-karny), 1:1 Pelle van Amersfoort (84-głową)

Cracovia: Karol Niemczycki - Cornel Rapa, Dawid Szymonowicz, Ivan Marquez, Michal Siplak - Damir Sadikovic, Florian Loshaj - Ivan Fiolic (65. Thiago), Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca - Rivaldinho (65. Filip Piszczek)

Wisła Kraków: Mateusz Lis – Dawid Szot (67. Konrad Gruszkowski), Michal Frydrych, Adi Mehremic, Maciej Sadlok (90+5. Dawid Abramowicz) – Patryk Plewka, Nikola Kuveljic (46. Vullnet Bahsa), Georgij Żukow – Yaw Yeboah (90+4. Stefan Savic), Felicio Brown Forbes, Jean Carlos (72. Fatos Beciraj)

Żółta kartka – Cracovia Kraków: Michal Siplak, Sergiu Hanca, Ivan Marquez. Wisła Kraków: Adi Mehremic, Dawid Szot, Felicio Brown Forbes, Mateusz Lis, Stefan Savic, Georgij Żukow

Czerwona kartka za drugą żółtą – Wisła Kraków: Felicio Brown Forbes (67)

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Mecz bez udziału publiczności.