Gra na miarę hitu PlusLigi! ZAKSA wygrała zacięte starcie

Jastrzębski Węgiel – ZAKSA 1:3.

W meczu 17. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel przegrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3. Jastrzębianie wrócili do ligowej rywalizacji po 28 dniach przerwy spowodowanej koronawirusem, ale zaprezentowali się bardzo dobrze i stoczyli zacięty bój z liderem tabeli.

Premierowa partia od początku toczyła się przy przewadze siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla (1:4, 5:8). Gospodarze długo gonili wynik i udało im się wyrównać, gdy w polu zagrywki pojawił się Eemi Tervaportti. Po skutecznej kontrze Michała Szalachy było 17:17, a szczelny blok w kolejnej akcji dał jastrzębianom prowadzenie. Nie utrzymali go jednak długo. Skuteczna gra ZAKSY w końcówce dała tej ekipie wygraną (23:25), a ostatni punkt wywalczył atakiem ze środka David Smith. Ważna dla losów tego seta była liczba błędów własnych obu drużyn. Gospodarze popełnili ich aż osiem, goście tylko trzy.

Drugą odsłonę gospodarze rozpoczęli od mocnego uderzenia. Po asie serwisowym Tervaporttiego było 3:0, ale gra szybko się wyrównała i przez długi czas wynik oscylował wokół remisu (9:9, 17:17). Końcówka przyniosła sporo emocji i zaciętej walki. Błąd dotknięcia siatki przez rywali dał jastrzębianom piłkę setową, ale w kolejnej akcji Łukasz Kaczmarek obił blok jastrzębian i rozpoczęła się gra na przewagi. W niej gospodarze mieli kolejną piłkę setową, ale trzy następne akcje wygrali kędzierzynianie. W ostatniej z nich Jakub Kochanowski zablokował Michała Szalachę (25:27).

W trzecim secie obie ekipy nie spuszczały z tonu i nadal obserwowaliśmy zaciętą walkę, okraszoną co jakiś czas efektownymi wymianami. Tym razem to jastrzębianie mieli inicjatywę. Po asie serwisowym Yacine Louatiego i bloku w kolejnej akcji odskoczyli na trzy oczka (12:9). Ważną rolę w utrzymaniu przewagi odegrała zagrywka. Punktowymi serwisami popisali się Mohamed Al Hachdadi (15:12) i Jakub Bucki (21:18). Po ataku Jurija Gladyra gospodarze mieli piłkę setową (24:21), ale ZAKSA złapała jeszcze punktowy kontakt. W ostatniej akcji seta Kamil Semeniuk zaatakował w aut (25:23).

Kędzierzynianie uzyskali przewagę w środkowej części czwartej partii (7:10, 10:14) i w kolejnych akcjach utrzymywali trzy, cztery oczka zaliczki. Gospodarze nie rezygnowali. Asem serwisowym popisał się Lukas Kampa (16:18), a po ataku Louatiego jastrzębianie mieli punktowy kontakt (18:19). Mieli go jeszcze przy stanie 21:22, ale kluczowe akcje padły łupem kędzierzynian. Pewny atak Łukasza Kaczmarka z lewego skrzydła zakończył to spotkanie (22:25).

Najwięcej punktów: Mohamed Al Hachdadi (12), Yacine Louati (11), Michał Szalacha (10) – Jastrzębski Węgiel; Łukasz Kaczmarek (17), Kamil Semeniuk (13), Aleksander Śliwka (13), Jakub Kochanowski (12) – ZAKSA. MVP: Jakub Kochanowski (8/10 = 80% skuteczności w ataku + 4 punktowe bloki).

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Michał Szalacha, Mohamed Al Hachdadi, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Eemi Tervaportti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Yacine Louati, Lukas Kampa, Grzegorz Kosok. Trener: Luke Reynolds.
ZAKSA: David Smith, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Adrian Staszewski, Bartłomiej Kluth, Krzysztof Rejno. Trener: Nikola Grbić.

Wyniki meczów 17. kolejki PlusLigi:

2020-11-08: Indykpol AZS Olsztyn – Cuprum Lubin 0:3 (19:25, 22:25, 22:25)
2020-12-11: Cerrad Enea Czarni Radom – Stal Nysa 3:1 (25:19, 20:25, 25:18, 25:23)
2020-12-12: GKS Katowice – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (28:26, 25:15, 20:25, 26:24)
2020-12-12: Trefl Gdańsk – MKS Będzin 3:0 (25:21, 25:15, 25:16)
2020-12-13: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (23:25, 25:27, 25:23, 22:25)
2020-12-14: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).

PGE Skra Bełchatów – Verva Warszawa Orlen Paliwa - przełożony.