Diego Maradona patronem stadionu w Buenos Aires

Piłka nożna
Diego Maradona patronem stadionu w Buenos Aires
fot. PAP/EPA
Na cześć argentyńskiej legendy przemianowano także stadion San Paolo w Neapolu, na którym Maradona zbudował swoją włoską legendę, przyczyniając się do rozkwitu lokalnego klubu Napoli w latach 1984-1991.

Stadion Unico de La Plata, na którym Diego Armando Maradona pełnił funkcję trenerską przed śmiercią 25 listopada, przyjmie imię legendy argentyńskiego futbolu - ogłosił w piątek gubernator prowincji Buenos Aires.

- Postanowiliśmy zmienić nazwę tego obiektu na stadion "Unico de la Plata Diego Armando Maradona". Diego był wyjątkowy (Unico po hiszpańsku to wyjątkowy) i zasługuje na to, aby ten wyjątkowy stadion nosił jego imię - powiedział gubernator Axel Kicillof w obecności prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza i wiceprezydent Cristiny Kirchner.

 

Zmieniona zostanie również nazwa jednej z trybun na cześć zmarłego niedawno byłego trenera Argentyny Alejandro Sabellego, byłego piłkarza i szkoleniowca Estudiantes, który poprowadził Argentynę do finału mistrzostw świata w 2014 roku.

 

Zobacz także: Robert Lewandowski Piłkarzem Roku FIFA. Jak głosowali piłkarze i trenerzy?

 

Stadion Unico de La Plata powstał w latach 90-tych z myślą o współdzieleniu go przez dwa rywalizujące ze sobą lokalne zespoły - Estudiantes i Gimnasia y Esgrima. Po inauguracji w 2003 roku był jednak wykorzystywany przez te zespoły tylko sporadycznie. Jeden z najnowocześniejszych obiektów w Argentynie będzie gospodarzem czterech meczów Copa America w lipcu przyszłego roku.

 

Przed śmiercią w wieku 60 lat z powodu zatrzymania krążenia Maradona prowadził zespół Gimnasia y Esgrima, który objął we wrześniu 2019 roku. Inny stadion w Buenos Aires, obiekt klubu Boca Juniors, nosi już od 2004 roku imię słynnego numeru 10 argentyńskiej reprezentacji. To właśnie tu „Pibe de Oro” (złoty dzieciak) rozpoczął karierę w wieku 15 lat.

 

Na cześć argentyńskiej legendy przemianowano także stadion San Paolo w Neapolu, na którym Maradona zbudował swoją włoską legendę, przyczyniając się do rozkwitu lokalnego klubu Napoli w latach 1984-1991. Burmistrz Neapolu zaproponował zmianę nazwy stadionu San Paolo zaledwie kilka godzin po wiadomości o śmierci Maradony, który stał się prawdziwym idolem tego miasta po zdobyciu wraz z klubem dwóch tytułów mistrza Włoch.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie