Zmarła utytułowana lekkoatletka Maria Piątkowska

Inne
Zmarła utytułowana lekkoatletka Maria Piątkowska
fot. PAP
Zmarła Maria Piątkowska (z prawej).

W wieku 89 lat zmarła Maria Piątkowska, trzykrotna medalistka mistrzostw Europy w sztafecie 4x100 m i biegu na 80 m przez płotki, trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, podpora legendarnego wunderteamu - poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Piątkowska największe sportowe sukcesy święciła w latach 50. oraz na początku 60. ubiegłego stulecia. W igrzyskach olimpijskich zadebiutowała w 1952 roku w Helsinkach, później startowała jeszcze w Rzymie (1960) i Tokio (1964). Miała za sobą wiele startów w mistrzostwach Europy, akademickich mistrzostwach świata oraz meczach międzypaństwowych.

 

W igrzyskach jej najlepszym wynikiem było szóste miejsce w biegu na 80 metrów przez płotki (10.7) w Tokio.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kenijczyk pobił rekord świata w półmaratonie

 

W mistrzostwach Europy trzykrotnie stanęła na podium. W 1962 roku w Belgradzie wywalczyła złoto wraz z koleżankami w sztafecie 4x100 m i brąz w biegu na 80 m ppł, choć taki sam czas zmierzono Teresie Ciepły i Niemce Erice Fisch, które sklasyfikowano przed Piątkowską. Cztery lata wcześniej w Sztokholmie w biegu rozstawnym Polki z nią w składzie były trzecie. W sztafecie była też rekordzistką świata.

 

Startowała również w skoku w dal i pięcioboju. Uznawana była za jedną z najwszechstronniejszych polskich sportsmenek pierwszych powojennych dekad.

 

Piątkowska urodziła się w 1931 roku w Goleni, na terenie obecnej Rumunii. Tuż po drugiej wojnie światowej wraz z rodzicami z Wileńszczyzny trafiła na Mazury. Pierwsze sportowe kroki stawiała w Giżycku, od 1957 roku do końca kariery reprezentowała barwy stołecznej Legii.

 

Była żoną zmarłego w 2016 roku Edmunda Piątkowskiego, mistrza Europy i byłego rekordzisty świata w rzucie dyskiem.

agb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze