Barbara Matic, najlepsza sportsmenka Chorwacji trenuje w schronie atomowym

Sporty walki
Barbara Matic, najlepsza sportsmenka Chorwacji trenuje w schronie atomowym
fot. PAP/EPA
"Atomowa" Barbara Matic została wybrana najlepszym chorwackim sportowcem w 2020 roku

Wybrana najlepszym chorwackim sportowcem 2020 roku judoczka Barbara Matic przyznała, że na co dzień trenuje w schronie atomowym szkoły podstawowej, stąd przydomek „atomowa zawodniczka“. W ostatnim czasie została też magistrem elektrotechniki.

Po latach dominacji alpejki Janicy Kostelic i dyskobolki Sandry Perkovic (po osiem zwycięstw) oraz skoczkini wzwyż Blanki Vlasic (sześć) i tenisistki Ivy Majoli (cztery), tym razem w plebiscycie gazety „Sportke Novosti“ zwyciężyła 26-letnia Matic.

 

Z powodu koronawirusa sezon judo został praktycznie stracony, odbyły się tylko zawody Grand Slam w Budapeszcie i mistrzostwa Europy w Pradze. W prestiżowym turnieju na Węgrzech Matic pokonała pięć rywalek, w trzy medalistki ubiegłorocznych mistrzostw świata i zajęła pierwsze miejsce w wadze 70 kg. Dzięki temu sukcesowi triumfowała w ankiecie na najlepszego sportowca w Chorwacji.

 

- Nie spodziewałam się zwycięstwa w plebiscycie, a co do treningów w czasie pandemii nie mogę narzekać. Podczas pierwszej blokady ćwiczyłam w domu rodziców. Sprzęt wypożyczyłam z klubu, a do tego miałam czas wyleczyć kontuzję, napisałam i obroniłam pracę magisterską na Wydziale Elektrotechniki, Budowy Maszyn i Statków. Później zajęłam się tylko i wyłącznie judo - przyznała zawodniczka ze Splitu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Japończycy zorganizowali walkę roku

 

Zapytana w miejscowych mediach, jak ma wyglądać jej najbliższa przyszłość, nie miała wątpliwości.

 

- Mogłabym pracować w elektrowniach, na farmach wiatrowych czy w firmach związanych z odnawialnymi źródłami energii, ale oczywiście obecnie najważniejszy jest sport. Skoro pokonałam znakomite przeciwniczki w Budapeszcie, to mogę wygrać także w igrzyskach w Tokio. Kategoria do 70 kg jest niesamowicie wyrównana, nie ma zdecydowanej faworytki – stwierdziła Matic.

 

Utytułowana judoczka dodała, że trenuje od dawna w schronie atomowym, chociaż kiedyś miała problemy z astmą i oskrzelami.

 

- Ćwiczyliśmy przez pewien czas na zakurzonych, starych matach, co sprawiało, że wracały dawne kłopoty ze zdrowiem, ale potem przenieśliśmy się do innego schronu i zakupiliśmy nowe maty. Francuzi czy Japończycy mają nieporównywalnie lepsze warunki, ale radzimy sobie - oceniła podopieczna trenerów Slavko i Vladimir Preradoviców.

 

ZOBACZ TAKŻE: Riki Nakaya nie wystartuje na igrzyskach w Tokio. Słynny judoka zakończył karierę

 

Bardzo dobrą judoczką była także siostra Barbary Matic, 24-letnia Brigita, ale po wyjściu za mąż i urodzeniu dziecka nie zdołała wrócić do najwyższej formy. Nie mogła liczyć na stypendium sportowe, dlatego Matic-Ljuba (kat. 78 kg) zajęła się pracą i rodziną.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie