Polska dominacja! Iga Świątek i Robert Lewandowski najlepszymi sportowcami Europy

Tenis
Polska dominacja! Iga Świątek i Robert Lewandowski najlepszymi sportowcami Europy
fot. PAP/EPA/Matt Childs

Iga Świątek, triumfatorka tenisowego turnieju wielkoszlemowego French Open oraz najlepszy piłkarz świata FIFA, kapitan reprezentacji Polski i napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski zostali zwycięzcami 38. plebiscytu AIPS Europe na najlepszych sportowców Europy w 2020 roku.

W głosowaniu uczestniczyły 43 narodowe kluby zrzeszające dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i fotoreporterów tej największej sekcji kontynentalnej Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej AIPS Europe, powstałej w 1977 roku.

 

Zobacz także: Robert Lewandowski Piłkarzem Roku FIFA! Pierwszy Polak w historii

 

– To szósty przypadek w sięgającej 1983 roku historii tego prestiżowego plebiscytu, aby wygrali go reprezentanci jednego kraju i pierwszy kiedy triumfatorami są Polacy. Serdecznie gratuluję sportowcom i dziennikarzom z Polski, że to ich pupile wyprzedzili innych równie słynnych rywali w wyścigu do pierwszego miejsca – powiedział PAP prezydent AIPS Europe Maltańczyk Charles Camenzuli.

 

Lewandowski zdystansował mistrza świata Formuły 1 Brytyjczyka Lewisa Hamiltona oraz ubiegłorocznego triumfatora plebiscytu hiszpańskiego tenisistę Rafaela Nadala.

 

Drugie miejsce za Świątek przypadło włoskiej alpejce Federice Brignone, a trzecie grającej w piłkarskiej reprezentacji kraju i Arsenal WFC Holenderce Vivianne Miedemie.

 

Plebiscyt mężczyzn nosi od 2003 roku imię byłego prezydenta UEPS Brytyjczyka Franka Taylora, natomiast kobiet - zasłużonego działacza tej organizacji Słoweńca Evgena Berganta.

Triumfatorzy plebiscytów AIPS Europe:

Mężczyźni - Frank Taylor Trophy

 

2020 – Robert Lewandowski (Polska/piłka nożna)
2019 – Rafael Nadal (Hiszpania/tenis)
2018 – Luka Modric (Chorwacja/piłka nożna)
2017 – Cristiano Ronaldo (Portugalia/piłka nożna)
2016 – Cristiano Ronaldo (Portugalia/piłka nożna)
2015 – Novak Djokovic (Serbia/tenis)
2014 – Manuel Neuer (Niemcy/piłka nożna)
2013 – Mo Farah (W. Brytania/lekkoatletyka)
2012 – Novak Djokovic (Serbia/tenis)
2011 – Novak Djokovic (Serbia/tenis)
2010 – Sebastian Vettel (Niemcy/Formula 1)
2009 – Roger Federer (Szwajcaria/tenis)
2008 – Rafael Nadal (Hiszpania/tenis)
2007 – Roger Federer (Szwajcaria/tenis)
2006 – Roger Federer (Szwajcaria/tenis)
2005 – Roger Federer (Szwajcaria/tenis)
2004 – Roger Federer (Szwajcaria/tenis)
2003 – Michael Schumacher (Niemcy/ Formuła 1)
2002 – Michael Schumacher (Niemcy/ Formuła 1)
2001 – Michael Schumacher (Niemcy/ Formuła 1)
2000 – Pieter van Hoogenband (Holandia/pływanie)
1999 – Tomas Dvorak (Czechy/lekkoatletyka)
1998 – Bjoern Daehlie (Norwegia/biegi narciarskie)
1997 – Wilson Kipketer (Dania/lekkoatletyka)
1996 – Aleksander Popow (Rosja/pływanie)
1995 – Jonathan Edwards (W. Brytania/lekkoatletyka)
1994 – Michael Schumacher (Niemcy/ Formuła 1)
1993 – Linford Christie (W. Brytania/lekkoatletyka)
1992 – Witalij Szczerbo (Wspólnota Niepodległych Państw/gimnastyka sportowa)
1991 – Siergiej Bubka (ZSRR/lekkoatletyka)
1990 – Lothar Matthaeus (Niemcy/piłka nożna)
1989 – Boris Becker (RFN/tenis)
1988 – Siergiej Bubka (ZSRR/lekkoatletyka)
1987 – Stephen Roche (Irlandia/kolarstwo)
1986 – Boris Becker (RFN/tenis)
1985 – Siergiej Bubka (ZSRR/lekkoatletyka)
1984 – Michel Platini (Francja/piłka nożna)
1983 – Michael Gross (Niemcy/pływanie).

 

Kobiety - Evgen Bergant Trophy

 

2020 – Iga Świątek (Polska/tenuis)
2019 – Katinka Hosszu (Węgry/pływanie)
2018 – Ester Ledecka (Czechy/narciarstwo alpejskie, snowboard)
2017 – Katinka Hosszu (Węgry/pływanie)
2016 – Katinka Hosszu (Węgry/pływanie)
2015 – Dafne Schippers (Holandia/lekkoatletyka)
2014 – Daria Domraczewa (Białoruś/biathlon)
2013 – Jelena Isinbajewa (Rosja/lekkoatletyka)
2012 – Jessica Ennis (W. Brytania/lekkoatletyka)
2011 – Federica Pellegrini (Włochy/pływanie)
2010 – Blanka Vlasic (Chorwacja/lekkoatletyka)
2009 – Blanka Vlasic (Chorwacja/lekkoatletyka)
2008 – Jelena Isinbajewa (Rosja/lekkoatletyka)
2007 – Justine Henin-Hardenne (Belgia/tenis)
2006 – Justine Henin-Hardenne (Belgia/tenis)
2005 – Jelena Isinbajewa (Rosja/lekkoatletyka)
2004 – Kelly Holmes (W. Brytania/lekkoatletyka)
2003 – Justine Henin-Hardenne (Belgia/tenis)
2002 – Justine Henin-Hardenne (Belgia/tenis)
2001 – Swietłana Chorkina (Rosja/gimnastyka sportowa)
2000 – Inge de Bruijn (Holandia/pływanie)
1999 – Gabriela Szabo (Rumunia/lekkoatletyka)
1998 – Larysa Łazutina (Rosja/biegi narciarskie)
1997 – Martina Hingis (Szwajcaria/tenis)
1996 – Swietłana Mastierkowa (Rosja/lekkoatletyka)
1995 – Steffi Graf (Niemcy/tenis)
1994 – Manuela Di Centa (Włochy/biegi narciarskie)
1993 – Franziska van Almsick (Niemcy/pływanie)
1992 – Krisztina Egerszegi (Węgry/pływanie)
1991 – Monica Seles (Jugosławia/ tenis)
1990 – Katrin Krabbe (Niemcy/lekkoatletyka)
1989 – Steffi Graf (RFN/tenis)
1988 – Kristin Otto (NRD/pływanie)
1987 – Steffi Graf (RFN/tenis)
1986 – Heike Drechsler (NRD/lekkoatletyka)
1985 – Marita Koch (NRD/lekkoatletyka)
1984 – Marja-Liisa Kirvesniemi (Finlandia/biegi narciarskie)
1983 – Jarmila Kratochvilova (Czechosłowacja/lekkoatletyka).

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze