Słodko-gorzki dzień w Dakarze dla zawodników Orlen Teamu

Moto
Kamil Wiśniewski zajął szóste miejsce w kategorii quadów i jest nadal ósmy w klasyfikacji generalnej.

To był mieszany dzień w Rajdzie Dakar dla zawodników Orlen Teamu. Jakub Przygoński i Kamil Wiśniewski utrzymali swoje pozycje, a Maciej Giemza spadł o jedną, ale Martin Prokop zaliczył spory spadek z powodu problemów technicznych. Z rywalizacją już rano pożegnał się motocyklista Adam Tomiczek, który doznał kontuzji i nie był w stanie kontynuować walki.

Szósty etap z Al Qaisumah do Ha’il został skrócony o 100 kilometrów, aby dać więcej czasu na regenerację zawodnikom z dalszych miejsc, którzy w czwartkowy wieczór wciąż jeszcze znajdowali się na trasie.

W kategorii samochodów najlepszy w piątek okazał się ubiegłoroczny zwycięzca Hiszpan Carlos Sainz (Mini) przed Saudyjczykiem Yazeedem al Rajhi (Toyota) i Katarczykiem Nasserem Al-Attiyah (Toyota). Czwarty był lider rajdu Francuz Stephane Peterhansel (Mini), a piąty Przygoński (Toyota). W klasyfikacji generalnej Peterhansel ma 5.53 przewagi nad Al-Attiyah, 40.39 nad Sainzem i 1:11.36 nad Polakiem.

To nie był udany dzień dla Prokopa. Czeski kierowca przebił dwie opony i zmagał się z problemami technicznymi związanymi z układem napędowym. Z powodu kłopotów na trasie zakończył piątkową rywalizację na 38. miejscu i spadł na dziesiątą pozycję w tabeli.

W rywalizacji motocyklistów na prowadzenie powrócił siódmy w piątek Australijczyk Toby Price (KTM). Etap wygrał Hiszpan Juan Barreda Bort (Honda). Maciej Giemza uzyskał 23. czas i na półmetku rajdu jest 19.

Do piątkowego etapu nie przystąpili Adam Tomiczek i Jacek Bartoszek. Tomiczek na piątym etapie doznał kontuzji i chociaż go ukończył, to nie był w stanie kontynuować rywalizacji, natomiast motor Bartoszka uległ awarii kilkadziesiąt kilometrów przed metą. Z kolei Kamil Wiśniewski zajął szóste miejsce w kategorii quadów i jest nadal ósmy w klasyfikacji generalnej.

O dobrym występie mogą mówić startujący w kategorii lekkich pojazdów UTV Aron Domżała i Maciej Marton. Polacy awansowali na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej po tym, jak dotychczasowi liderzy stracili na odcinku specjalnym prawie godzinę.

W rywalizacji ciężarówek bezkonkurencyjne były w piątek rosyjskie Kamazy, które zajęły trzy czołowe miejsca.

W sobotę na uczestników rajdu czeka dzień przerwy, a po odpoczynku pora na duże wyzwanie. Dzień później zawodnicy wyruszą z Ha’il do Sakaki (737 km/471 km odcinek specjalny), a będzie to pierwsza część dwudniowego etapu maratońskiego.