Dobre otwarcie etapu maratońskiego w wykonaniu Orlen Teamu

Moto
Dobre otwarcie etapu maratońskiego w wykonaniu Orlen Teamu
fot. materiały prasowe
Zawodnik Orlen Teamu Maciej Giemza.

Po dniu przerwy uczestnicy Rajdu Dakar powrócili do walki. W niedzielę rozpoczęli dwudniowy etap maratoński, co oznacza, że na biwaku nie mogą korzystać z pomocy serwisu i wszelkich napraw muszą dokonywać sami. Na mecie 7. etapu zameldowali się wszyscy pozostający w grze członkowie Orlen Teamu, notując kolejne dobre wyniki.

Kolejny pewny etap zaliczył Jakub Przygoński (Toyota). Jadący z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem kierowca Orlen Teamu był piąty i nadal zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Wygrał Saudyjczyk Yazeed al Rajhi (Toyota) przed prowadzącym w rajdzie Stephanem Peterhanselem (Mini). Po siedmiu etapach legendarny Francuz ma niespełna osiem minut przewagi nad Katarczykiem Nasserem Al-Attiyah (Toyota), który w niedzielę był czwarty. Przygoński traci do lidera 1:22.48.

 

- Odcinek był dość trudny. Na początku mocno rzucało autem, a później zaczęły się skały i kamienie, gdzie trzeba było być bardzo czujnym, aby nie przebić opony. Mieliśmy przygodę, bo zawiesiliśmy się na szczycie wydmy, ale na szczęście udało się zjechać. Straciiśmy kilka minut, ale nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać - relacjonował polski zawodnik.

 

Martin Prokop i Viktor Chytka za kierownicą Forda starali się nie ryzykować. Czesi uzyskali 12. miejsce, co dało im awans o jedną pozycję w klasyfikacji generalnej (z 10. na dziewiątą). Załoga Orlen Teamu ma niemal trzy godziny straty do Peterhansela.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rajd Dakar już bez Adama Tomiczka

 

Nowym liderem rywalizacji motocyklistów został Chilijczyk Jose Ignacio Cornejo (Honda), który zaledwie o sekundę wyprzedza Australijczyka Toby'ego Price'a (KTM). W niedzielę najszybszy był Amerykanin Ricky Brabec (Honda). Maciej Giemza uzyskał 21. czas, a Konrad Dąbrowski 40. Polacy zajmują, odpowiednio, 19. i 39. miejsce. W kategorii Dakar Experience jedzie Jacek Bartoszek, który wycofał się z rajdu po awarii motocykla, ale po naprawie usterki kontynuuje jazdę już poza klasyfikacją generalną.

 

Siódme miejsce w rywalizacji quadów zajął Kamil Wiśniewski, a wśród ciężarówek tradycyjnie na czele znalazły się trzy Kamazy.

 

Aron Domżała i Maciej Marton startujący w kategorii lekkich pojazdów UTV uplasowali się na piątej pozycji i nadal prowadzą w klasyfikacji generalnej.

 

W niedzielę do zawodników dotarła smutna wiadomość o śmierci byłego dyrektora rajdu Dakar i jego trzykrotnego zwycięzcy Francuza Huberta Auriola.

 

Siódmy etap prowadził z Ha’il do Sakaki (737 km - 471 km odcinek specjalny). Była to pierwsza część dwudniowego etapu maratońskiego, co oznacza, że na biwaku nie można korzystać z pomocy serwisu i wszelkich napraw trzeba dokonywać samemu.

Wyniki 7. etapu:

samochody
 1. Yazeed al Rajhi, Dirk von Zitzewitz (A.Saudyjska, Niemcy/Toyota) 4:21.59
 2. Stephane Peterhansel, Edouard Boulanger (Francja/Mini)     strata 48 s
 3. Carlos Sainz, Lucas Cruz (Hiszpania/Mini)              1.15
 4. Nasser Al-Attiyah, Matthieu Baumel (Katar, Francja/Toyota)     2.48
 5. Jakub Przygoński, Timo Gottschalk (Polska, Niemcy/Toyota)     12.00
...
12. Martin Prokop, Viktor Chytka (Czechy/Ford) 31.31 klasyfikacja generalna 1. Stephane Peterhansel, Edouard Boulanger (Francja/Mini) 26:36.50 2. Nasser Al-Attiyah, Matthieu Baumel (Katar, Francja/Toyota) 7.53 3. Carlos Sainz, Lucas Cruz (Hiszpania/Mini) 41.06 4. Jakub Przygoński, Timo Gottschalk (Polska, Niemcy/Toyota) 1:22.48
...
9. Martin Prokop, Viktor Chytka (Czechy/Ford) 2:59.50
motocykle 1. Ricky Brabec (USA/Honda) 4:37.44 2. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Chile/Honda) 2.07 3. Skyler Howes (USA/KTM) 2.19 ... 21. Maciej Giemza (Polska/Husqvarna) 30.41 40. Konrad Dąbrowski (Polska/KTM) 1:16.31 klasyfikacja generalna 1. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Chile/Honda) 28:51.31 2. Toby Price (Australia/KTM) 1 3. Sam Sunderland (W.Brytania/KTM) 2.11 ... 19. Maciej Giemza (Polska/Husqvarna) 1:32.29 39. Konrad Dąbrowski (Polska/KTM) 6:27.46 quady 1. Manuel Andujar (Argentyna/Yamaha) 5:57.40 2. Italo Pedemonte (Chile/Yamaha) 3.05 3. Alexandre Giroud (Francja/Yamaha) 8.51 ... 7. Kamil Wiśniewski (Polska/Yamaha) 1:14.47 klasyfikacja generalna 1. Manuel Andujar (Argentyna/Yamaha) 35:46.53 2. Alexandre Giroud (Francja/Yamaha) 20.55 3. Giovanni Enrico (Chile/Yamaha) 25.55 ... 7. Kamil Wiśniewski (Polska/Yamaha) 4:49.20
agb, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie