Puchar Świata w Zakopanem. Wszystko co należy wiedzieć

Zimowe
Puchar Świata w Zakopanem. Wszystko co należy wiedzieć
Fot. Cyfrasport
W 2020 roku w Pucharze Śwuata w Zakopanem triumfował Kamil Stoch, a na trzecim stopniu podium stanął Dawid Kubacki. Jak będzie tym razem?

Weekend z Pucharem Świata w Zakopanem to dla wielu polskich fanów skoków najważniejszy moment sezonu zimowego. Jaki jest program konkursów na Wielkiej Krokwi? W jakim składzie wystartują Polacy? Kto jest rekordzistą skoczni, ile razy wygrywali na niej Biało-Czerwoni? Po przeczytaniu tego tekstu "nie zagnie" was żaden wujek przy niedzielnym obiedzie.

Sobotni konkurs na Wielkiej Krokwi będzie 50. w historii zawodami należącymi do cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich rozegranymi w Zakopanem. Pierwszy raz imprezę tej rangi rozegrano pod Giewontem w 1980 roku. Polacy odnieśli wówczas wielki sukces – na Średniej Krokwi wygrał Stanisław Bobak, na Wielkiej Krokwi triumfował Piotr Fijas.

 

Wielką Krokiew wybudowano w 1925 roku wedle projektu Karola Stryjeńskiego. Potem kilka razy ją modernizowano (kolejne prace mają być kontynuowane w 2021). Krokiew ma sztuczne oświetlenie, trybuny na 25 tysięcy widzów, lodowy rozbieg (jedna z ostatnich inwestycji). Jest największą polską skocznią narciarską, jej rozmiar to HS140. Obecnie nosi imię Stanisława Marusarza – legendarnego – czterokrotnego olimpijczyka, skoczka, dwuboisty, alpejczyka, żołnierza AK.  

 

Konkursy Pucharu Świata w Zakopanem rozgrywano z przerwami od 1980 do 1999 roku. Wtedy skocznia straciła homologację i musiała zostać poważnie przebudowana. Skokowa karuzela wróciła do stolicy polskich Tatr w 2002 roku i od tej pory nieprzerwanie, już tylko na Wielkiej Krokwi odbywają się tam zawody Pucharu Świata.

 

Weekendowe zmagania w Zakopanem zostaną rozegrane bez udziału publiczności, tak jak wszystkie inne sportowe wydarzenia w naszym kraju. Powodem jest oczywiście pandemia. Wszyscy skoczkowie musieli przejść badania, konkursy odbywają się w ostrym reżimie sanitarnym.

 

Największą publiczność, jeśli chodzi o konkursy Pucharu Świata rozgrywane w Zakopanem miała impreza z 2002 roku. Wedle różnych szacunków pod skocznią oraz wokół niej gromadziło się od 80 do nawet 150 tysięcy fanów. Dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer rozważał nawet przerwanie pierwszego konkursu zrobiło się naprawdę niebezpiecznie. Ludzie mdleli w ścisku. Duża część fanów w ogóle nie dostała się na skocznię, choć miała ważne bilety. Kibice stali wszędzie nawet przy progu.

 

Rekordzistą Wielkiej Krokwi jest Japończyk Yukiya Sato, który 25 stycznia 2020 poszybował na odległość 147 m. Pierwszym, który uzyskał 140 metrów podczas konkursu Pucharu Świata w Zakopanem był Gregor Schlierenzauer. Jeśli chodzi o polskie rekordy skoczni bite podczas zawodów tej rangi czynili to – Kamil Stoch w 2018 (141,5 m) i Dawid Kubacki w 2019 (143,5 m). Czy na Wielkiej Krokwi da się polecieć na 150 metrów i ustać? Będzie trudno, ale jest to możliwe.

 

Polacy wygrywali konkursy Pucharu Świata w Zakopanem 12 razy z tego Kamil Stoch pięć, Adam Małysz cztery. 11 triumfów mają Austriacy, Niemcy dziewięć.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kubacki odebrał nagrodę dla "Króla Nart"

 

Indywidualnie najwięcej triumfów mają Stoch i Schlierenzauer – po pięć. Austriak jest na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej, bo ma jeszcze jedno drugie miejsce, a Polak trzecie. Ale to Adam Małysz oraz Fin Janne Ahonen najwięcej razy stali na podium Pucharu Świata w Zakopanem. Obaj po osiem. Małysz do czterech zwycięstw dołożył dwa drugie i dwa trzecie miejsca.

 

Od 2013 roku na Wielkiej Krokwi w ramach Pucharu Świata rozgrywane są również konkursy drużynowe. Polsce udało się wygrać raz - w 2018 roku. Biało-Czerwoni skakali w składzie. Kot, Hula, Kubacki, Stoch.

 

2005 rok to drugi, po inauguracji Pucharu Świata w Zakopanem w 1980 roku moment, w którym polscy kibice cieszyli się ze zwycięstw w obu konkursach. Triumfował oczywiście Adam Małysz. Co ciekawe 2005 rok to jedyne zawody na Wielkiej Krokwi, które miały dwóch zwycięzców. Obok Małysza w pierwszym sobotnim konkursie na najwyższym stopniu podium stanął również  Norweg Roar Ljoekelsoey.

 

2020 to kolejna ważna data dla polskich skoczków uczestniczących w Pucharze Świata w Zakopanem. Po raz pierwszy dwóch naszych zawodników stanęło na podium. Wygrał Kamil Stoch, a Dawid Kubacki był trzeci. Nie mamy nic przeciwko temu, by w ten weekend Polacy powtórzyli ten wynik i dołożyli jeszcze zwycięstwo w konkursie drużynowym.

 

W sobotnim konkursie drużynowym (początek o godz. 16.15) Polskę reprezentować będą Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała oraz Dawid Kubacki. Trener Michal Doleżal zdecydował, że będą skakać właśnie w takiej kolejności. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Ile zarobią skoczkowie w Zakopanem? "Ta zabawa kosztuje grubo ponad milion"

 

Polska jest liderem Pucharu Narodów. W klasyfikacji generalnej podopieczni Doleżala mają 2398 pkt. Na drugim miejscu są Norwegowie 2380, a podium uzupełniają Niemcy (2036), których prowadzi obecnie były szkoleniowiec Polaków, Austriak Stefan Horngacher.

 

W niedzielnym konkursie indywidualnym (początek o godz. 16.00) zabraknie niestety, Piotra Żyły, który został zdyskwalifikowany za zbyt luźny kombinezon. Polak, tak jak wszyscy pozostali Biało-Czerwoni przeszedł kwalifikację. Uzyskał 124,5 metra i zajął 23. miejsce. Niestety, potem okazało się, że w pasie biodrowym, gdzie kombinezon ma niemal ściśle przylegać do ciała, ma jeden centymetr luzu. Zdarza się niestety. Kwalifikacje do konkursu wygrał rekordzista skoczni Japończyk Sato. Siódme miejsce zajął Dawid Kubacki - 130,5 m. Klemens Murańka był 11. - 134,5 m, Kamil Stoch 19. - 123,5 m, Paweł Wąsek 24. - 127 m, a Jakub Wolny 30. - 126 m.

 

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Norweg Halvor Egner Granerud - 948 pkt. Drugi jest Niemiec Markus Eisenbichler 684 pkt. Trzeci w klasyfikacji Kamil Stoch traci do lidera 326 pkt (za zwycięstwo w konkursie indywidualnym dostaje się 100 pkt). Kubacki jest czwarty, Żyła piąty. Obaj mają ponad 470 punktów straty do Norwega. 

 

Polsatsport.pl przeprowadzi relację na żywo z obu konkursów w Zakopanem. W niedzielę o godz. 20.10 w Polsacie Sport Extra nasze podsumowanie wydarzeń Pucharu Świata w Zakopanem w programie "Polskie skocznie", którego gospodynią jest Paulina Chylewska. 

Robert Małolepszy, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze