PlusLiga: Siatkarze Cuprum Lubin wygrali w Nysie

W zaległym meczu 10. kolejki PlusLigi Stal Nysa przegrała z Cuprum Lubin 1:3. Dwunasta drużyna w tabeli ograła trzynastą, dzięki czemu lubinianie odskoczyli ekipie Stali na cztery oczka.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Lubina, którzy w początkowej fazie seta wypracowali sobie kilka oczek zaliczki (3:7, 5:10). Nie utrzymali jednak tej przewagi, gospodarze zerwali się do walki i błyskawicznie zniwelowali różnicę (12:12) i przejęli inicjatywę. W ekipie z Nysy brylował Wassim Ben Tara, który w całym secie wywalczył dziewięć punktów (7/11 w ataku). Piłkę setową dał asem serwisowym Patryk Szczurek (24:17). Goście obronili się w trzech kolejnych akcjach, ale Bartosz Bućko zamknął tę część meczu atakiem z drugiej linii (25:20).

Początek drugiej osłony należał do ekipy z Nysy (5:2, 11:8). Tym razem to siatkarze Cuprum musieli gonić wynik i dopięli swego (14:14). Rozpoczęła się walka punkt za punkt i wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Lubinianie skończyli w niej kilka piłek sytuacyjnych, a w ekipie gospodarzy zaciął się Ben Tara. Nikołaj Penczew atakiem blok-aut wywalczył piłkę setową (22:24), a Ronald Jimenez ustalił wynik na 23:25.

Set numer trzy trwał 40 minut, przyniósł sporo emocji i zaciętej walki. Długo toczył się przy przewadze przyjezdnych (5:8, 10:15). Nysianie zerwali się do walki i odrobili straty (16:16). Dobre fragmenty gry notował rezerwowy Michał Filip. Końcówka to zacięta walka obu zespołów. Po ataku Jimeneza goście mieli piłkę setową przy stanie 22:24. Filip atakiem i blokiem w kolejnej akcji przedłużyła nadzieje Stali. W długiej rywalizacji na przewagi obie ekipy miały w górze piłki na skończenie seta. Bohaterem ostatnich akcji został Dawid Gunia, który wywalczył dwa decydujące punkty (29:31).

Czwarta partia nie przyniosła podobnych emocji. Lubinianie od początku nadawali ton wydarzeniom na parkiecie (3:7), a w środkowej części seta uzyskali wyraźną zaliczkę (5:12, 10:16). Gospodarze nie byli już w stanie przeciwstawić się rywalom, którzy spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Po ataku Guni punktowy dystans wzrósł do dziesięciu oczek (12:22). Przestrzelony serwis rywali dał Cuprum piłkę meczową (15:24), a Penczew zakończył spotkanie skutecznym atakiem (16:25).

Najwięcej punktów: Wassim Ben Tara (19), Bartosz Bućko (12) – Stal; Ronald Jimenez (25), Wojciech Ferens (14), Nikołaj Penczew (12) – Cuprum. MVP: Ronald Jimenez (22/45 = 49% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 1 blok).

Stal Nysa – Cuprum Lubin 1:3 (25:20, 23:25, 29:31, 16:25)

Stal: Marcin Komenda, Bartosz Bućko, Bartłomiej Lemański, Wassim Ben Tara, Łukasz Łapszyński, Moustapha M'Baye – Michał Ruciak (libero) oraz Patryk Szczurek, Michał Filip, Kamil Długosz. Trener: Krzysztof Stelmach

Cuprum: Dawid Gunia, Miguel Tavares Rodrigues, Wojciech Ferens, Szymon Jakubiszak, Ronald Jimenez, Nikołaj Penczew – Bartosz Makoś (libero) oraz Kamil Maruszczyk, Adam Lorenc, Mariusz Magnuszewski. Trener: Marcelo Fronckowiak