Ranking 637 klubów piłkarskich świata: Jeden z Polski!

Piłka nożna
Ranking 637 klubów piłkarskich świata: Jeden z Polski!
Fot. Cyfrasport
Lech Poznań został sklasyfikowany na 199 wśród 637 drużyn

Od Argentyny po ligę w Południowej Afryce - "FiveThirtyEight", jeden z najbardziej wpływowych portali statystycznych Stanów Zjednoczonych zajmuje się tak wielka polityką, jak oceną najlepszych piłkarskich klubów świata. W najnowszej klasyfikacji jest aż 637 drużyn...w tym jedna z Polski.

Jak to się zaczęło?

 

Pierwsze statystyczne obliczenia "FiveThirtyEight" oceniające najlepsze piłkarskie kluby świata, zostały opublikowane w 2017, ale wtedy brano pod uwagę tylko sześć lig, na podstawie algorytmu wypracowanego i stosowanego na stronie ESPN już od 2009 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło - lig jest dziś 25, a przy ocenie brane są setki danych, z wielu specjalistycznych stron zajmujących się piłką nożna - nawet z brytyjskiej bazy danych sięgającej 1888 roku.

 

Jak się ocenia?

 

Najważniejsza zasada oceny klubów to założenie, że każdy z nich ma określoną wartość ofensywną, czyli liczbę goli, które powinien zdobyć z przeciętnym rywalem, na neutralnym stadionie i wartość defensywną - czyli ile goli w takim meczu mógłby stracić. Założenia wyjściowe przed każdym nowym rankingiem opierają się na wynikach klubów z poprzedniego sezonu (67 procent oceny) oraz wartości graczy drużyny na podstawie danych publikowanych w  "Transfermarkt" (33 procent oceny). Według twórców rankingu, wartość drużyny na podstawie innych grających w tej samej lidze "jest bardzo wyraźnie związana z ocena punktową na końcu sezonu".

 

ZOBACZ TAKŻE: "Kamil Grosicki może odejść przy każdej okazji" 

 

Oczywiście piłka nożna jest sportem niewymiernym, więc według twórców statystyk wcale niekoniecznie wygranie, nawet wyraźne, meczu oznacza polepszenie miejsca w rankingu. Autorzy posługują się przykładem meczu ze stycznia 2017 roku, wygranego przez Everton 4-0 z Manchesterem City. "Pomimo wyraźnej wygranej, nasz model statystyczny wcale nie uznał zwycięstwa za jednostronne. Dwa gole Evertonu padły przy prowadzeniu 2-0, po 70 minucie meczu, a piłkarze tego klubu oddali tylko sześć strzałów na bramkę. Z badań wynika, że mniej niż połowa oddanych strzałów na bramkę (0,4) kończy się golem, a Manchester City z przebiegu meczu prezentował się według naszego modelu oceny lepiej. Dlatego w ogólnej statystyce, do rankingu, Everton "wygrał" to spotkanie tylko 1,53 do 1.13".

 

Kolejny z ważnych punktów branych pod uwagę przy ocenie zespołu to wygrywanie tzw. "ważnych" meczów - wpływających na pozycję drużyny w końcowej klasyfikacji ligowej, awansu do Ligi Mistrzów/Ligi Europy, czy możliwości utrzymania się w lidze. "Wszystkie drużyny w tej kategorii traktowane są tak samo: mecz decydujący o wygraniu ligi szwedzkiej, ma takie samo znaczenie jak zwycięstwo w tabeli końcowej Premier League" - piszą analitycy.

 

Oczywiście nie oznacza to, że "FiveThirty Eight" tak samo ocenia siłę poszczególnych lig: te oceniane są na podstawie meczów rozgrywanych przez występujące w nich zespoły w rywalizacji z międzynarodowymi przeciwnikami.

 

637 drużyn... jedna z Polski

 

W najnowszym rankingu sklasyfikowano 637 klubów, w tym tylko jeden z Polski - na 199 pozycji, z 49,8 pkt uplasował się Lech Poznań. Ponieważ ranking nie obejmuje wyników polskiej ekstraklasy, oceny Lecha były opracowane na podstawie meczów z Ligi Europy, ale poznaniacy są w dobrym gronie - tuż za brazylijskim Santosem, a przed Rubinem Kazań. Patrząc na pierwsza setkę widać jak trudno znaleźć sobie miejsce w rankingu nie grając w jednej z głównych lig Starego Kontynentu - są tam tylko cztery kluby: Dynamo Kijów (85 lokata), Slavia Praga (79), Dinamo Zagrzeb (65) i Shakhtar Donieck (45).

 

Pierwsza dziesiątka na 26 stycznia 2021 roku to uznane sławy, z dominacją Premier League, która reprezentowana jest aż czterema zespołami - w tym numerem 1 rankingu. Kto najgorszy, ale ciągle z miejscem w rankingu? Ostatnie, 637 miejsce przypadło Grimsby Town, które wyprzedziło amerykański zespół ligi USL Filadelfia 2 oraz  Harrogate Town, podobnie jak Grimsby, reprezentującego drugą ligę angielską.

 

Pierwsza dziesiątka: 

  1. Manchester City/Anglia 93,8 pkt
  2. Barcelona/Hiszpania 91.9 pkt
  3. Bayern Monachium/Niemcy 91.1 pkt
  4. Liverpool/Anglia 88.4 pkt
  5. Real Madryt/Hiszpania 87.1
  6. PSG/Francja 86.6
  7. Atletico Madryt/Hiszpania 86 pkt
  8. Chelsea/Anglia 85.7 pkt
  9. Manchester United 85.1 pkt
  10. Atalanta/Włochy 84.7 pkt
Przemysław Garczarczyk z USA, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze