Świat sportu żegna Ryszarda Szurkowskiego

Inne
Świat sportu żegna Ryszarda Szurkowskiego
fot. PAP

Polski Komitet Olimpijski poinformował, że Ceremonia pożegnalna ŚP. Ryszarda Szurkowskiego odbędzie się w piątek, 5 lutego 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godzinie 13:30 – w reżimie sanitarnym. Najwybitniejszy polski kolarz zmarł w poniedziałek 1 lutego 2021 roku w Radomiu w wieku 75 lat.

Drugą część ceremonii zaplanowano na 13 lutego 2021 r. w sobotę w Wierzchowicach koło Świebodowa (woj. dolnośląskie, pow. milicki). O godz. 13:30 odbędzie się różaniec, a o 14:00 Msza Święta i pogrzeb Szurkowskiego.

 

Szurkowski w 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie.

 

ZOBACZ TEŻ: Świat sportu wspomina Ryszarda Szurkowskiego

 

Po zakończeniu kariery z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-1988). W 1985 roku podopieczny Szurkowskiego Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później na igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.

 

Po tej imprezie Skarul przejął po Szurkowskim stanowisko głównego trenera kadry i prowadził ją w kolejnym cyklu olimpijskim. W 1989 roku Joachim Halupczok wywalczył mistrzostwo świata w Chambery. Szurkowski uczestniczył w zawodach już jako dyrektor pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89). Potem był dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-2011).

 

Od dwóch i pół roku był częściowo sparaliżowany i walczył o powrót do pełnej sprawności. Jego dramat wydarzył się 10 czerwca 2018 roku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed Polakiem przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę. W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą kontynuował w kraju.

 

Długo ukrywał przed opinią publiczną tę historię. Postanowił zabrać głos dopiero po pięciu miesiącach, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny.

 

W Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski XX wieku Ryszard Szurkowski zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Siedem razy odznaczano go złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.

 

Odznaczony był także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

 

psl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze