Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda przegrywa po pierwszym dniu ćwierćfinału

Inne
Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda przegrywa po pierwszym dniu ćwierćfinału
fot. PAP
Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda przegrał 1,5:2,5 z Amerykaninem Wesleyem So w pierwszym dniu ćwierćfinału Opera Euro Rapid.

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda przegrał 1,5:2,5 z Amerykaninem Wesleyem So w pierwszym dniu ćwierćfinału Opera Euro Rapid, trzeciego z cyklu turniejów online szachów szybkich Champions Chess Tour. W środę odbędzie się rewanż.

W pozostałych parach tej fazy Norweg Magnus Carlsen wygrał z Rosjaninem Daniiłem Dubowem 2,5:0,5, Francuz Maxime Vachier-Lagrave pokonał Lewona Aroniana z Armenii 2,5:1,5, a Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu zremisował 2:2 z Holendrem Anishem Girim.

 

W ćwierćfinale czołowa ósemka graczy rywalizuje przez dwa dni, rozgrywając maksimum cztery partie dziennie.

 

Zajmujący dziewiątą lokatę w rankingu FIDE 27-letni Wesley So nie leży najlepszemu polskiemu szachiście, klasyfikowanemu o dziewięć pozycji niżej, który przegrywał z nim w różnych formatach rywalizacji na 64 polach. Także w 8. rundzie fazy zasadniczej turnieju Opera Euro Rapid, tyle że wówczas, w partii raczej remisowej, stało się tak na skutek omsknięcia się myszki komputera Polaka i postawieniu przez niego w 74. ruchu wieży na niewłaściwym polu.

 

We wtorek najmłodszy wśród ćwierćfinalistów, 22-letni Duda zaczął od remisu czarnymi po 45 posunięciach.

Drugą partię wygrał białymi po 78 ruchach i kombinacyjnej grze, w której w końcowej fazie miał hetmana przeciwko trzem lekkim figurom.

 

ZOBACZ TAKŻE: Champions Chess Tour: Duda rozpocznie z Niepomniaszczim

 

W trzeciej Amerykanin wyrównał stan rywalizacji, wygrywając po najdłuższym pojedynku rundy – 107 posunięciach.

 

Czwartej partii odważnie, ostro grający Polak nie zdołał rozstrzygnąć po swojej myśli. Przegrał po 35 ruchach.

 

W środę odbędą się ćwierćfinałowe rewanże. By myśleć o awansie do czołowej czwórki Duda, który po raz pierwszy w cyklu CTT znalazł się w fazie pucharowej, musi ten mecz wygrać w dowolnym stosunku, a wtedy zadecyduje dogrywka w szachach błyskawicznych, tzw. armagedon.

 

Meltwater Champions Chess Tour, czyli organizowana przez Play Magnus Group szachowa Liga Mistrzów, z sumą nagród 1,5 mln dolarów, składa się z 10 rozgrywanych w kolejnych miesiącach turniejów i zakończy się 3 października.

 

W Opera Euro Rapid pula wynosi 100 tys. dolarów, a zwycięzca otrzyma 30 tys. Szachiści rywalizują w tempie 15 minut plus 10 sekund po każdym ruchu na partię.

 

Cykl CTT zakończy się 3 października 2021 i po raz pierwszy w historii wyłoni najlepszego zawodnika sezonu w rywalizacji online.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie