El. MŚ 2022: Kwalifikacje w strefie Azji mają zostać przełożone na czerwiec

Piłka nożna
El. MŚ 2022: Kwalifikacje w strefie Azji mają zostać przełożone na czerwiec
fot. PAP

Zaplanowane na marzec mecze eliminacji piłkarskich mistrzostw świata 2022 w strefie azjatyckiej mają zostać rozegrane w czerwcu. Powodem jest pandemia koronawirusa. Reprezentacje z tego regionu czekają już półtora roku na wznowienie rywalizacji.

W drugim etapie kwalifikacji w strefie Azji - po preeliminacjach z udziałem najniżej notowanych zespołów - uczestniczy 40 narodowych drużyn tworzących osiem grup po pięć ekip. W grupach rozegrano dotychczas po pięć kolejek - jesienią 2019 roku. Pozostałe z powodu koronawirusa wciąż nie mogą się odbyć.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Mistrzostwa Europy na 99 procent odbędą się w 12 krajach"

 

Rywalizacja miała zostać wznowiona w marcu 2021, ale to nie będzie możliwe. Np. piłkarska federacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosiła w środę, że mecze reprezentacji tego kraju przeciwko Malezji i Indonezji - zaplanowane na 25 i 30 marca - odbędą się w czerwcu w sposób scentralizowany w ramach zmiany harmonogramu kwalifikacji.

 

Ograniczenia w podróżowaniu i surowe przepisy dotyczące kwarantanny utrudniają podróżowanie do wielu krajów na tym kontynencie, dlatego rzecznik Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC) powiedział agencji Reuters, że organ regionalny prowadzi rozmowy z federacjami krajów biorących udział w eliminacjach.

 

Zaplanowane na marzec mecze mają odbyć się w czerwcu - wówczas każda reprezentacja rozegra po trzy-cztery spotkania.

 

Do trzeciego etapu kwalifikacji przejdzie 12 zespołów (zwycięzcy ośmiu grup oraz cztery najlepsze z drugich pozycji). Utworzą one dwie grupy po sześć ekip.

 

Z tego grona cztery najlepsze (po dwie z obu grup) awansują bezpośrednio do mistrzostw świata. Drużyny z trzecich miejsc stoczą między sobą bój o prawo gry w barażu interkontynentalnym. Katar - jako gospodarz mundialu - ma zapewniony udział.

 

Eliminacje MŚ w Azji są jednocześnie kwalifikacjami do Pucharu Azji 2023 w Chinach.

 

Mundial w Katarze odbędzie się od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie