MŚ w biathlonie: Złota sztafeta Norweżek!

Zimowe
MŚ w biathlonie: Złota sztafeta Norweżek!
PAP
Polki z Moniką Hojnisz-Staręgą (na zdjęciu) zajęły 6. miejsce

Reprezentantki Norwegii zwyciężyły w biathlonowej sztafecie 4x6 km w mistrzostwach świata w słoweńskiej Pokljuce. Polki zajęły szóste miejsce.

Ekipa norweska, w składzie: Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff, Ida Lien, Marte Olsbu Roeiseland, wyprzedziła o 8,8 s Niemki i o 9,2 Ukrainki. Polskie zawodniczki (Kinga Zbylut, Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Anną Mąka) straciły do triumfatorek 52,1. Były takie momenty w trakcie sobotniej rywalizacji, kiedy biało-czerwone plasowały się na trzeciej pozycji.

 

 

Faworyzowane Norweżki tylko momentami oddawały prowadzenie, a generalnie za ich plecami trwała walka o srebrny i brązowy medal. Bardzo długo w tym gronie była drużyna Polski, która świetnie zaprezentowała się w sobotnich zawodach.

 

Rywalizację zaczęła Zbylut, która trzymała się szerokiej czołówki, zaś po niej wystartowała najlepsza z Polek Hojnisz Staręga. Na drugiej zmianie na czele znalazły się Norweżki, z kolei coraz dalej były liderujące na początku Włoszki. Hojnisz-Staręga też dobrze radziła sobie na strzelnicy, oraz w biegu, i polska sztafeta awansowała na czwarte miejsce. Obok niej były zawodniczki z Białorusi i Ukrainy, a sporo przed nimi Eckhoff.

 

ZOBACZ TAKŻE: MŚ w biathlonie: Francuzi najlepsi w supermikście, Polacy daleko

 

Daleko za półmetkiem, na 15. kilometrze kolejna z Polek Żuk była już trzecia, za Lien i Białorusinką Hanną Solą. Po drugim strzelaniu, w pozycji stojąc, Żuk traciła 9,9 sek do Norweżki i niecałą sekundę do Soli. Nad czwartą Darią Błaszko miała przewagę 13 sekund. To oznaczało, że biało-czerwone mają szansę na bardzo wysoką lokatę, może nawet na medal. Ale bardzo trudne zadanie czekało Mąkę w konfrontacji z mocnymi przeciwniczkami.

 

Niesamowite emocje przyniosło strzelanie leżąc na ostatniej zmianie. Kłopoty miała Roeiseland, co wykorzystała Ukrainka Ołena Pidhruszna, która wyprowadziła swoją reprezentację na pierwszą pozycję. Mąka była trzecia, a nieco później została wyprzedzona przez Białorusinkę Jelenę Kruczinkinę.

 

ZOBACZ TAKŻE: MŚ w biathlonie: Szesnaste miejsce Hojnisz-Staręgi w biegu indywidualnym

 

Decydująca, zgodnie z przewidywaniami, była ostatnia wizyta na strzelnicy. Mąka musiała dobierać naboje i spadła na szóstą lokatę, która i tak jest sukcesem Polek. Zwyciężyły Norweżki, a za nimi linię mety minęły biathlonistki z Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Szwecji.

Polskie zawodniczki (Kinga Zbylut, Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Anną Mąka) straciły do triumfatorek 52,1. Były momenty w trakcie sobotniej rywalizacji, kiedy biało-czerwone plasowały się na trzeciej pozycji.

PZ, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie