Bezlitosne przepisy w fazie play-off PlusLigi! Walkowery mogą zadecydować o mistrzostwie?

Siatkówka
Bezlitosne przepisy w fazie play-off PlusLigi! Walkowery mogą zadecydować o mistrzostwie?
fot. Cyfrasport
20 marca rozpoczną się ćwierćfinały play-off PlusLigi.

Faza zasadnicza sezonu 2020/21 PlusLigi zbliża się do końca, a już 20 marca rozpoczną się ćwierćfinały play-off. Zarząd PLS wspólnie z Radą Nadzorczą ustalili procedurę na wypadek, gdyby z powodu pandemii koronawirusa któraś z drużyn nie była w stanie kontynuować gry. Okazuje się, że przekładanie meczów nie będzie możliwe i na takie zespoły będą nakładane walkowery.

Walka w play-off PlusLigi rozpocznie się 20 marca od ćwierćfinałów. Drużyny na wszystkich etapach będą walczyły do dwóch wygranych meczów. Rywalizacja rozpocznie się u drużyny wyżej notowanej, a po każdym meczu nastąpi zmiana gospodarza. Najpóźniej 31 marca poznamy cztery czołowe kluby sezonu. Półfinały zostaną rozegrane między 3 i 10 kwietnia. Wielki finał natomiast rozpocznie się 14 kwietnia. Oznacza to, że 17 lub 21 kwietnia poznamy drużynę, która będzie mistrzem Polski w sezonie 2020/21.


Zobacz także: Wybierz najlepszą akcję minionego tygodnia w PlusLidze (SONDA)

 

Jak poinformowała Polska Liga Siatkówki, ustalono procedurę na wypadek, gdyby z powodu pandemii COVID-19 któraś z drużyn walczących w fazie play-off nie była w stanie kontynuować gry. Zgodnie z ustaleniami z przedsezonowego spotkania w Arłamowie z prezesami wszystkich klubów, jeżeli dana drużyna z powodu koronawirusa nie będzie mogła wystawić ośmiu zdrowych graczy (wśród nich jednego rozgrywającego), nie będzie mogła przystąpić do gry i zostanie nałożony na nią walkower.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to bardzo radykalne, ale innej decyzji być nie mogło. O ile w sezonie zasadniczym możemy przekładać mecze, dogrywać je później, o tyle w fazie play-off jest to już niemożliwe. Dokładnie taki sam przepis był w Lidze Mistrzów i uważam, że był on słuszny, bo w innym wypadku, przez zakażenie w jednej drużynie, mógłby upaść cały sezon – przyznał Konrad Piechocki.

 

W fazie zasadniczej przełożono ponad pięćdziesiąt meczów, czyli niemal osiem kolejek. PlusLiga była jednak na to przygotowana, gdyż przed startem rozgrywek postanowiono, by wystartować wcześniej niż zwykle, zostawiając rekordową liczbę wolnych terminów w środku tygodnia. To pozwoliło na zmiany i ustalanie nowych dat meczów. W fazie play-off nie będzie już takiej możliwości.

 

Walka o mistrzostwo Polski ma zakończyć się 21 kwietnia, bo czołowych polskich siatkarzy czeka trudny sezon reprezentacyjny. Najważniejszą imprezą będą igrzyska olimpijskie w Tokio, ale biało-czerwoni będą rywalizowali również w Lidze Narodów i w mistrzostwach Europy, których Polska będzie współgospodarzem.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie