MŚ w short tracku: Triumf Suzanne Schulting na 500 m. Nikola Mazur na ósmym miejscu

Holenderka Suzanne Schulting zdobyła złoty medal na 500 m w mistrzostwach świata w short tracku w Dordrechcie. Nikola Mazur zajęła trzecie miejsce w finale B, co dało jej ósmą lokatę w klasyfikacji generalnej. Natalia Maliszewska została zdyskwalifikowana w ćwierćfinale.

W finale A Schulting, która wcześniej triumfowała na 1500 m, wyprzedziła Włoszkę Ariannę Fontanę i swoją rodaczkę Selmę Poutsmę.

Z kolei po dyskwalifikacjach w półfinale, w finale B wystąpiły tylko trzy zawodniczki: Mazur, Kanadyjka Courtney Sarault i Holenderka Xandra Velzeboer. Początkowo Polka była na czele, ale w końcówce wyprzedziły ją rywalki, które wcześniej wywalczyły medale na 1500 m - Sarault sięgnęła po srebro, a Velzeboer po brąz.

Zaliczana do grona faworytek Maliszewska została zdyskwalifikowana w ćwierćfinale. Polki rywalizowały w tym samym biegu. Będąca na trzeciej pozycji Białostoczanka w niedozwolony sposób wyprzedziła drugą Mazur i za to ukarali ją sędziowie.

Ostatecznie Maliszewska uplasowała się na 20. pozycji. "Oczko" wyżej była na 1500 m. Na tym dystansie odpadła w półfinale.

Maliszewska uznawana była za kandydatkę do medalu MŚ w sprincie w Holandii. Przed trzema laty zdobyła srebro na 500 m w czempionacie globu w Montrealu i jest to jedyny w historii tej dyscypliny krążek dla Polski.

Łyżwiarka Juvenii Białystok bardzo dobrze spisywała się również w mistrzostwach Europy – na tym dystansie wywalczyła złoty medal w 2019 roku właśnie w Dordrechcie, srebrny kilka tygodni temu w Gdańsku i brązowy w edycji 2020 w Debreczynie.

W niedzielę będzie miała jeszcze szansę w zawodach indywidualnych na 1000 m, podobnie jak Mazur.

W sobotę w holenderskim Dordrechcie wśród mężczyzn wygrywali: reprezentant Węgier Liu Shaoang na 500 m i Kanadyjczyk Charles Hamelin na 1500 m. Jedyny startujący Polak Michał Niewiński został sklasyfikowany, odpowiednio, na 23. i 26. miejscu.

Biało-Czerwone powalczą jeszcze w sztafecie.