Ważne reformy MKOl. Sporo zyskał e-sport!

E-sport
Ważne reformy MKOl. Sporo zyskał e-sport!
Fot. PAP
E-sport został włączony do ruchu olimpijskiego.

Skromniejsze igrzyska, zaawansowana cyfryzacja, zainteresowanie młodzieży, wprowadzenie e-sportu do ruchu olimpijskiego, większe prawa sportowców oraz ostrzejsza walka z dopingiem - to najważniejsze reformy przegłosowane przez władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

O wszystkie starał się przede wszystkim Thomas Bach. Niemiec został dwa dni temu wybrany na drugą kadencję przewodniczącego MKOl, a w piątek zdołał władze tej instytucji przekonać do swoich reform. Zostały one przyjęte jednogłośnie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Gigantyczna afera w FIFA 21! Pracownik EA miał sprzedawać karty FUT po niemal 10 tysięcy zł

 

Ten program to kontynuacja rozpoczętej przez Bacha siedem lat temu Agendy 2020.

 

- Czeka nas teraz bardzo trudne wyzwanie, bo musimy przygotować świat sportu na życie po pandemii. A do tego potrzebna jest wizja, jak ten nowy świat ma wyglądać - skomentował 67-letni Bach.

 

Podczas gdy władze MKOl program przyjęły jednogłośnie, z zewnątrz słychać dużo krytycznych słów. Przede wszystkim zarzuca się tej organizacji ignorancję w wyborze gospodarza igrzysk. Chodzi o zimową olimpiadę w Pekinie (2022) i brak reakcji na łamanie praw człowieka w Chinach. Także uproszczony i mniej kosztowny proces zgłaszania kandydatury na organizację igrzysk jest - zdaniem krytyków - mało przejrzysty.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nowoczesna technologia pomoże kibicom wspierać Nowozelandczyków w Tokio

 

- Bardzo poważnie podchodzimy do odpowiedzialności, która na nas ciąży. A walka o prawa człowieka jest też częścią umów, jakie zawieramy z organizatorami. MKOl pozostaje jednak apolityczny. Nie jesteśmy jakimś super światowym rządem, który jest w stanie rozwiązać wszystkie problemy - podkreślił Bach.

 

Najbliższe igrzyska mają się odbyć latem w Tokio. Pierwotnie zaplanowane były na 2020 rok, ale ze względu na pandemię COVID-19 przesunięto je o rok.

PI, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze