Dokładnie sześć lat temu Joanna Jędrzejczyk została mistrzynią UFC

Sporty walki
Dokładnie 5 lat temu Joanna Jędrzejczyk została mistrzynią UFC.

14 marca 2021 roku mija sześć lat od momentu, gdy Joanna Jędrzejczyk wywalczyła mistrzowski pas UFC w wadze słomkowej. Olsztynianka pokonała w walce wieczoru gali UFC 185 Carlę Esparzę. Tego wieczoru w Dallas Polka znokautowała Amerykankę w drugiej rundzie.

Jędrzejczyk w oktagonie UFC zadebiutowała 24 lipca 2014 roku. Do tego momentu na swoim koncie zapisanych miała aż sześć zwycięstw z rzędu i była niepokonaną zawodniczką. Jej trzecim występem w największej organizacji MMA na świecie był pojedynek o pas mistrzowski UFC w kategorii słomkowej z Esparzą. Walka zakontraktowana była na pięć rund po pięć minut.

Zwyciężczyni pojedynku została doceniona przez UFC i otrzymała bonus w wysokości 50 000 dolarów za występ wieczoru. Dodatkowe wyróżnienie w postaci premii zostało jej przyznane już na konferencji prasowej po gali.

Jędrzejczyk, dzięki wygranej walce z Esparzą, została pierwszą w historii Polski zawodniczką, która została mistrzynią UFC. W Dallas na swoje konto dopisała dziewiąte zwycięstwo, w tym trzecie przez nokaut.

12 listopada 2016 roku podczas UFC 205 w nowojorskim Madison Square Garden Jędrzejczyk po raz pierwszy stanęła do walki w pierwszej obronie mistrzowskiego pasa. Był to polsko-polski pojedynek, ponieważ jej rywalką była Karolina Kowalkiewicz. Po pięciorundowej walce lepsza okazała się Jędrzejczyk. Sędziowie jednogłośnie wskazali na olsztyniankę, punktując 49-46.

Niespełna rok później niepokonana wtedy Polka straciła tytuł mistrzowski i zero w rekordzie. W Nowym Jorku podczas listopadowej gali UFC 217 Polka przegrała z Rose Namajunas i pierwszy raz w zawodowej karierze zaznała goryczy porażki. W kwietniu 2018 roku doszło do rewanżu między zawodniczkami. Górą ponownie była Amerykanka.