Natalia Maliszewska i Rafał Anikiej zdominowali mistrzostwa Polski w short tracku

Zimowe
Natalia Maliszewska i Rafał Anikiej zdominowali mistrzostwa Polski w short tracku
fot. Materiały prasowe
Natalia Maliszewska

Natalia Maliszewska i Rafał Anikiej z Juvenii Białystok byli największymi gwiazdami mistrzostw Polski w short tracku, które zakończyły się w Gdańsku. Oboje zwyciężyli w klasyfikacjach wielobojowych, a do wywalczonych w sobotę złotych medali na dystansach 500 i 1500 metrów w niedzielę dorzucili jeszcze zwycięstwa na 1000 metrów i w tzw. Super Finałach, w których brało udział ośmiu najlepszych zawodników i zawodniczek mistrzostw.

– To było ściganie na bardzo wysokim poziomie, wszyscy najlepsi zawodnicy stanęli na starcie i zaciekle walczyli o medale. Bardzo cieszymy się, że ten sezon kończy się właśnie w taki sposób. U dziewczyn za plecami Natalki trwała zacięta rywalizacja między Nikolą, Magdą i Kamilą. Postawa dziewczyn pokazuje, że wszystko idzie w dobrym kierunku i w przyszłości może dać wiele dobrego – ocenił dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki.

 

Maliszewska z radością przyjęła kolejny swój triumf. – Broniąc dzisiaj kolejnego tytułu mistrzyni na 1000 metrów wiedziałam, na ile jestem zdolna pociągnąć z przodu. Ten finał był takim momentem, w którym chciałam wykorzystać dziewczyny, bo wiedziałam, że są mocne. Ale ostatecznie udało się wygrać i kolejny tytuł jest mój – mówiła Maliszewska.

 

– Dobrze się dzisiaj czułem, chyba nawet mocniej niż wczoraj. Zauważyłem, że u mnie ten trzeci dzień jest najlepszy ze wszystkich. Nie kończę jeszcze sezonu, bo za tydzień wracam do Gdańska na mistrzostwa Polski młodzieżowców – powiedział Anikiej.

 

W klasyfikacji wielobojowej Maliszewska wyprzedziła Magdalenę Zych (AZS Politechnika Opolska) i Nikolę Mazur (Stoczniowiec Gdańsk), a wśród mężczyzn Anikiej okazał się lepszy od Michała Niewińskiego (Juvenia Białystok) i Sebastiana Hydzika (AZS Politechnika Opolska).

 

– Bardzo się cieszę z tego wicemistrzostwa w wieloboju. Starałam się na wszystkich treningach, obozach i jak widać ciężka praca popłaca. W finale na 1000 metrów zaliczyłam upadek, ale odpłaciłam się w Super Finale na 3000 m i mogę się cieszyć z wicemistrzostwa – cieszyła się Magdalena Zych.

 

Zobacz także: MP w short tracku: Natalia Maliszewska i Rafał Anikiej z dwoma złotymi medalami

 

Na dystansie 1000 metrów Maliszewskiej mocno postawiła się Nikola Mazur, z którą najlepsza polska zawodniczka wygrała o niewiele ponad dwie dziesiąte sekundy. Bardziej okazały był triumf w finale Anikieja, bo drugi na mecie na dystansie 1000 metrów Michał Niewiński stracił do niego ponad sekundę.

 

– Chciałam się tak wyżyć na sam koniec. Rozjechać, zmęczyć, bo ten sezon był dziwny i krótki, a trenowaliśmy do niego dziesięć miesięcy. Trochę szkoda, że jest tyle pary w nogach, a mało było okazji do wykazania się. Jest mi nawet trochę przykro, że to już koniec, ale pewnie za miesiąc będę płakać, że już trzeba zaczynać kolejne przygotowania. Łyżwy na razie chowam do szafy, ale nie zakurzą się za bardzo, bo sezon olimpijski tuż, tuż – dodała Maliszewska.

 

W niedzielę rozegrano także finały w rywalizacji sztafet. Zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn zwyciężyły ekipy Juvenii Białystok – wśród pań najszybsze były Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Hanna Sokołowska i Gabriela Topolska, a wśród panów Rafał Anikiej, Mateusz Mikołajuk, Karol Nieścier i Michał Niewiński.

 

Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch był bardzo zadowolony z zawodów. – To było bardzo dobre zakończenie sezonu, w fajnej scenerii i z fajnymi wynikami. Te wyniki czasowe naprawdę są optymistyczne i fajnie poskutkują w przyszłym sezonie – mówił.

 

W hali Olivia o medale mistrzostw Polski walczyło siedemdziesięciu zawodników reprezentujących siedem klubów. Ostatnia seniorska impreza w tym sezonie odbywała się bez udziału publiczności i w ścisłym reżimie sanitarnym. Sezon 2021/2022 na torze krótkim zakończą Mistrzostwa Polski Młodzieżowców i Młodzików oraz Finał OZR, które odbędą się w dniach 19-21 marca.

 

Mistrzostwa Polski w short tracku

 

Kobiety

 

Klasyfikacja wielobojowa
1. Natalia Maliszewska (Juvenia Białystok)
2. Magdalena Zych (AZS Politechnika Opolska)
3. Nikola Mazur (Stoczniowiec Gdańsk)

 

1000 metrów
1. Natalia Maliszewska (Juvenia Białystok) 1:41.095
2. Nikola Mazur (Stoczniowiec Gdańsk) 1:41.327
3. Gabriela Topolska (Juvenia Białystok) 1:41.388

 

Sztafeta 3000 metrów
1. Juvenia Białystok I 4:27.918
2. AZS Politechnika Opolska 4:32.008
3. Stoczniowiec Gdańsk 4:33.800

 

Super Finał 3000 metrów
1. Natalia Maliszewska (Juvenia Białystok) 5:27.715
2. Magdalena Zych (AZS Politechnika Opolska) 5:29.282
3. Kamila Stormowska (Stoczniowiec Gdańsk) 5:29.380

 

Mężczyźni

 

Klasyfikacja wielobojowa
1. Rafał Anikiej (Juvenia Białystok)
2. Michał Niewiński (Juvenia Białystok)
3. Sebastian Hydzik (AZS Politechnika Opolska)

 

1000 metrów
1. Rafał Anikiej (Juvenia Białystok) 1:31.579
2. Michał Niewiński (Juvenia Białystok) 1:32.962
3. Sebastian Hydzik (AZS Politechnika Opolska) 1:33.264

 

Sztafeta 5000 metrów
1. Juvenia Białystok I 7:08.621
2. Juvenia Białystok II 7:14.228
3. AZS Politechnika Opolska 7:22.494

 

Super Finał 3000 metrów
1. Rafał Anikiej (Juvenia Białystok) 5:09.468
2. Michał Niewiński (Juvenia Białystok) 5:09.602
3. Sebastian Hydzik (AZS Politechnika Opolska) 5:12.742

 

KN, Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie