Tirreno-Adriatico: Tadej Pogacar wygrał wyścig, ostatni etap dla Wouta van Aerta

Tadej Pogacar wygrał wyścig Tirreno-Adriatico.

Słoweński kolarz Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), który zajął czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas, ostatnim etapie Tirreno-Adriatico, wygrał cały wyścig. We wtorkowej rywalizacji w San Benedetto del Tronto najszybszy był Belg Wout van Aert (Jumbo- Visma).

Van Aert okazał się lepszy od Stefana Kuenga (Groupama-FDJ) i Filippo Ganny (Ineos Grenadiers), który dominował w tej konkurencji w ostatnich miesiącach. Belg Szwajcara wyprzedził o 6 sekund, a Włocha o 11. Ci sami zawodnicy stali na podium ubiegłorocznych mistrzostw świata w Imoli: wygrał wtedy Ganna, przed van Aertem i Kuengiem.

We wtorek Pogacar stracił do zwycięzcy 12 s. Najlepszy z Polaków - Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) - zajął 19. miejsce, a kolejny z biało-czerwonych - Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) - 27.

Pogacar triumfował w drugim etapowym wyścigu w tym sezonie - pod koniec lutego zwyciężył w UAE Tour.

Van Aert w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce, ze stratą ponad minuty do Słoweńca. Na najniższym stopniu podium stanął zaś Hiszpan Mikel Landa (Bahrain Victorious) - 3.57. Najwyżej z Polaków uplasował się Kwiatkowski, który zajął 51. miejsce.

Siedmioetapowy wyścig między Morzem Tyrreńskim i Adriatyckim ma najwyższą kategorię World Tour i bardzo silną obsadę. W przeszłości polscy kolarze trzykrotnie stanęli na końcowym podium: w 2018 roku cały wyścig wygrał Kwiatkowski, w 1990 drugi był Zenon Jaskuła, a w ubiegłorocznej edycji, przeniesionej z marca na wrzesień wskutek pandemii COVID-19, trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej zajął Rafał Majka.