Ponad sto organizacji nawołuje do odebrania Chinom igrzysk olimpijskich

Inne
Ponad sto organizacji nawołuje do odebrania Chinom igrzysk olimpijskich
fot. PAP/EPA
Protesty przeciwko organizacji igrzysk w Chinach organizowane są w całej Europie

150 organizacji broniących praw człowieka opublikowało we wtorek list otwarty do serwisu Airbnb, domagając się, by zrezygnował ze sponsoringu zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Proszą też o naciskanie na Międzynarodowy Komitet Olimpijski, by ten odebrał Chinom organizację imprezy. Powód to łamanie przez ChRL praw człowieka, w tym prześladowanie Ujgurów i Tybetańczyków.

Sygnatariusze listu to działacze 150 organizacji z całego świata działających m.in. na rzecz społeczności ujgurskiej i tybetańskiej oraz Hongkończyków. W liście oskarżają oni Chiny o "systematyczną rasistowską politykę" i podkreślają, że mniejszości te nie będą mogły swobodnie oglądać igrzysk w Pekinie ze względu na ograniczenia w ruchu, umieszczanie w obozach "reedukacyjnych" i inne dyskryminujące restrykcje.

 

Apelują przy tym do serwisu oferującego noclegi na całym świecie, by wycofały się ze sponsorowania imprezy planowanej na luty 2022. Airbnb to jeden z 15 oficjalnych sponsorów igrzysk. Do tego grona dołączył w listopadzie 2019 r.

 

ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska w Tokio bez zagranicznych kibiców

 

- Airbnb jest ogromnie wpływowy i ma możliwość, by zakończyć tę niesprawiedliwość. Partnerstwo z władzami, których polityka kłóci się z istotą publicznego zobowiązania Airbnb do praw człowieka, jest afrontem dla tej misji. Airbnb nie powinien pomijać tych wartości dla zbierania finansowych korzyści płynących ze sponsorowania dużej imprezy sportowej odbywającej się w tak represyjnym otoczeniu - czytamy w liście.

 

Działacze wzywają ponadto firmę, by użyła swoich wpływów do nacisku na Międzynarodowy Komitet Olimpijski, by przenieść lokalizację igrzysk.

 

Chiński MSZ wielokrotnie krytykował kampanie międzynarodowych NGO przeciwko imprezie w Pekinie, oskarżając organizacje o "upolitycznienie sportu", co jest "skazane na porażkę".

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie