Sylwia Nowak-Trębacka: Celem Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa kwalifikacja olimpijska

Zimowe
Sylwia Nowak-Trębacka: Celem Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa kwalifikacja olimpijska
fot. PAP
Celem Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa będzie wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej.

Celem polskiej pary tanecznej Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa będzie w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w Sztokholmie wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Podopieczni Sylwii Nowak-Trębackiej na lód wyjadą w piątek. "To dziwne zawody" - powiedziała PAP trenerka.

Trenerka pary mówi, że w kwestii reżimu sanitarnego zmieniło się podczas mistrzostw świata w zasadzie wszystko. Rok temu zawody odwołano z uwagi na pandemię. W tym roku do skutku nie doszły mistrzostwa Europy, ale globalny czempionat jest rozgrywany.

 

- Tu zupełnie inna historia. To bardzo dziwne zawody. Musimy się zmierzyć z nową rzeczywistością. Trybuny są puste. Od soboty żyjemy bez możliwości wyjścia na zewnątrz, bez wyjścia na dwór. Poruszamy się tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Możemy chodzić po hotelu i z niego przenieść się na lodowisko. Do tego wszędzie obowiązują maski - wskazała w rozmowie z PAP Nowak-Trębacka.

 

Mistrzostwa świata to bardzo ważne zawody, bo można na nich zdobyć kwalifikację olimpijską. Trenerka szacuje, że wywalczy ją najpewniej 19 par, ale to zależy od pewnych przeliczników uwzględniających liczbę par z danego kraju.

 

- To nie jest taka prosta matematyka, ale celem mojej pary jest awans na igrzyska. Natalia i Maks są w formie. Wiem to, bo widzę, co pokazują na treningach. Pytanie jest tylko o to, jak wypadną po tak długiej przerwie od ważnych startów. Mistrzostwa Europy były ponad rok temu. Jestem jednak o nich dziwnie spokojna. To świetni zawodnicy - podkreśliła.

 

Rok temu para z Torunia zajęła 9. miejsce w Europie. Zawodnicy, jak i trenerka, nie chcą nigdy mówić o konkretnych lokatach. Jak podkreśla Natalia i Maks - "najważniejsze są dobre przejazdy". "Chcemy pokazywać na lodzie to, co wypracowaliśmy na treningach" - podkreśla łyżwiarka.

 

- Gdy przyjdzie czas zawodów, wszyscy będą jednak gotowi - mówiła w lutym o mistrzostwach świata w rozmowie z PAP Kaliszek.

 

Jej trenerka dodała, że najważniejsze są obecnie "negatywne wyniki testów".

 

- Te są nam robione codziennie. Dziś też takie mieliśmy. Wszystko jest na szczęście ok i jutro para pojawi się ze swoim pierwszym układem na lodzie - poinformowała Nowak-Trębacka. Finał rywalizacji par tanecznych zaplanowano na sobotę.

 

Podkreśliła profesjonalizm swoich podopiecznych.

 

- Mnie cała ta sytuacja i otoczka, testy PCR - mocno stresują. Po nich tego nie widać. To doświadczeni zawodnicy. Są skupieni na swojej pracy - dodała.

 

Kaliszek i Spodyriew najwyższe miejsce w mistrzostwach świata zajęli w 2019 roku. Uplasowali się wówczas na 11. lokacie. W tym samym sezonie byli piąci na mistrzostwach Europy.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie