Tokio 2020: Wygrała z białaczką, teraz wywalczyła kwalifikację olimpijską

Inne
Tokio 2020: Wygrała z białaczką, teraz wywalczyła kwalifikację olimpijską
fot. PAP
Rikako Ikee wywalczyła kwalifikację olimpijską.

Japońska pływaczka Rikako Ikee, u której przed dwoma laty zdiagnozowano białaczkę, wystąpi w zbliżających się igrzyskach w Tokio. W niedzielnych mistrzostwach Japonii triumfowała na 100 m stylem motylkowym i zdobyła kwalifikację.

Ikee osiągnęła czas 57,77 s. Jest on za słaby, aby podczas igrzysk wystartowała indywidualnie (minimum wynosi 57,10), ale dał jej miejsce w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Należący do niej rekord Japonii to 56,08.

 

"Nie spodziewałam się, że wygram. Byłam znacznie mniej pewna siebie niż pięć lat temu podczas kwalifikacji przed igrzyskami w Rio de Janeiro. Myślałam, że jeszcze długo nie będzie mi dane cieszyć się ze zwycięstwa. Trenowałam jednak bardzo ciężko i się opłaciło" - powiedziała ze łzami w oczach.

 

ZOBACZ TAKŻE: Mistrz świata w zimowym pływaniu podejmuje kolejne wyzwanie

 

Białaczkę u 20-letniej obecnie zawodniczki zdiagnozowano w lutym 2019 roku. Po dziesięciu miesiącach leczenia opuściła szpital, a w sierpniu 2020 roku wróciła do sportu, podkreślając, że celem są dla niej igrzyska w Paryżu (2024).

 

Jej talent objawił się w 2016 roku. W brazylijskich igrzyskach była szósta, ale potem zdobyła trzy brązowe krążki mistrzostw świata na krótkim basenie w kanadyjskim Windsor. W 2018 była gwiazdą Igrzysk Azjatyckich, podczas których sześciokrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie