Stadion piłkarski Maracana jednak nie zmieni nazwy

Piłka nożna
Stadion piłkarski Maracana jednak nie zmieni nazwy
fot. PAP/EPA
Słynny stadion Maracana w Brazylii nie będzie jednak nosić imienia legendy piłki nożnej, 80-letniego Pelego.

Słynny stadion Maracana w Brazylii nie będzie jednak nosić imienia legendy piłki nożnej, 80-letniego Pelego. Gubernator stanu Rio de Janeiro Claudio Castro zawetował decyzję legislatury o nowej nazwie futbolowej “świątyni” - "Stadion Króla Pele".

Pomysłowi sprzeciwiało się także wielu kibiców. Argumentowano, że Pele, wł. Edson Arantes do Nascimento, choć wielokrotnie grał na tym obiekcie w barwach reprezentacji i klubu Santos (strzelił swą tysięczną bramkę w 1969 roku w meczu przeciwko miejscowemu Vasco da Gama) nie był związany z Rio de Janeiro. Pochodził ze stanu Minas Gerais, a większą część życia spędził w Sao Paulo.

 

ZOBACZ TAKŻE: Liga Europy: Sensacja! Arsenal wypuścił zwycięstwo w doliczonym czasie

 

Stadion, który był gospodarzem spotkań finałowych mistrzostw świata w 1950 i 2014, a także ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w 2016 roku, od dawna nosi imię Mario Filho, dziennikarza, który lobbował na rzecz jego budowy w latach czterdziestych dwudziestego wieku.

 

Pele, który nie skomentował ani propozycji nadania imienia obiektowi, ani zawetowania go przez gubernatora, uważany jest za najlepszego piłkarza w historii. Brazylijczyk nazywany "Królem futbolu" to trzykrotny mistrz świata (1958, 1962 i 1970 rok).

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie