ME w judo: Agata Ozdoba-Błach bez medalu w Lizbonie

Sporty walki
Agata Ozdoba-Błach (w białym) przegrała walkę o brązowy medal.

Startująca w kategorii 63 kg Agata Ozdoba-Błach przegrała ze Słowenką Andreją Leski walkę o brązowy medal mistrzostw Europy w judo w Lizbonie. Polka uległa rywalce przez ippon na początku czwartej minuty pojedynku i została sklasyfikowana na piątym miejscu.

33-letnia Ozdoba-Błach (AZS AWF Wrocław) jest najbardziej doświadczoną i utytułowaną zawodniczką polskiej reprezentacji, a w jej dorobku są brązowe krążki ME w 2014 roku we francuskim Montpellier i mistrzostw świata w 2017 w Budapeszcie.

W portugalskiej stolicy pokonała w 1/8 finału przez waza-ari Chorwatkę Ivę Oberan, a następnie w ćwierćfinale przegrała w dogrywce (dyskwalifikacja po trzech karach) z mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro i byłą mistrzynią globu Słowenką Tiną Trstenjak. W repesażu Polka spotkała się z Hiszpanką Cristiną Perez Cabaną i wygrała z nią po 68 sekundach (ippon).

Złoty medal zdobyła Trstenjak po finałowym zwycięstwie nad Rosjanką Darią Dawidową. Oprócz Leski, drugi brązowy medal wywalczyła Holenderka Sanne Vermeer.

W sobotnich eliminacjach odpadli: Angelika Szymańska (63 kg, Olimpijczyk Włocławek), Katarzyna Sobierajska (70 kg, AZS UW Warszawa), Wiktor Mrówczyński (73 kg, AZS AWF Katowice) i Adam Stodolski (73 kg, Leśnik Kaczory). Z tej grupy w jednej walce zwyciężył tylko 21-letni debiutant Stodolski.

Mistrzostwa kontynentu potrwają do niedzieli. Ostatniego dnia wystąpią: Beata Pacut (78 kg, Czarni Bytom), Piotr Kuczera (90 kg, Kejza Team Rybnik), Sebastian Ołdak (90 kg, Arcus Warszawa), Oleksii Lysenko (100 kg, AZS AWF Warszawa) i Kacper Szczurowski (100 kg, KŚ AZS Gliwice).